Qarnot zmieni naszego peceta w grzejnik

Firma Qarnot podczas targów CES 2016 pokazała interesujące rozwiązanie dotyczące ogrzewania naszych mieszkań i domów, które może zainteresować wiele osób. Stworzony przez nią system Q.rad wykorzystuje bowiem ciepło generowane przez nasze komputery osobiste, które zwykle się marnuje.

Gdy za oknem panuje 20 stopniowy mróz, każdy sposób na ogrzanie mieszkania jest dobry. Problem w tym, że większość metod zapewnienia sobie przyjemnego ciepła sporo kosztuje, ale na szczęście większość z nas ma w domu bardzo wydajne grzejniki, które zupełnie nie są wykorzystywane. Chodzi oczywiście o komputery.

Francuska firma Qarnot pokazała w Las Vegas system Q.rad, który można określić mianem komputerowego grzejnika. Wielu z nas posiada mocne pecety, które generują olbrzymie ilości ciepła pochodzące od wydajnych procesorów czy kart graficznych. Zazwyczaj jest ono rozpraszane przez wiatraki czy też układy chłodzenia cieczą, jednak Q.rad wykorzystuje je do ogrzewania mieszkania. Jest to inteligentny rodzaj grzejnika, wyposażony w kilka rodzajów sensorów mierzących wilgotność, poziom dwutlenku węgla itp. Na podstawie zbieranych danych, grzejnik automatycznie dostosowuje swe ustawienia do określonych sytuacji, a użytkownik może też wybrać sterowanie ręczne, za pośrednictwem aplikacji na smartfona.

Nie jest to jednak wyłącznie grzejnik, który zapewni ciepło w naszym mieszkaniu. Q.rad jest częścią systemu obliczeniowego działającego w chmurze, funkcjonującego podobnie jak Folding@Home lub SETI, które wykorzystują moc naszego komputera, podpięto do jednej wielkiej sieci.

Oczywiście ktoś mógłby powiedzieć, że gdy komputer będzie pracował na pełnych obrotach, w ten sposób zapłaci więcej za energię elektryczną. Byłaby to prawda, jednak firma Qarnot przewidziała i to, dlatego za wykorzystywanie mocy obliczeniowej naszego komputera, otrzymujemy pieniądze, wypłacane każdego miesiąca, w zależności od tego ile jej udostępniliśmy. Dzięki temu mamy praktycznie darmowe ogrzewanie.

Źródło: Slashgear.com

You may also like...