15-latek pomaga walczyć z rakiem

Większość nastolatków, swój wolny czas spędza głównie na rozrywce, np. ćpając w domu, podpalając bezdomnych, albo obalając winko w bramie. Tymczasem 15-letni Jake Andraka pomaga ratować życie ludzkie i walczyć z nowotworami.

Andraka jest twórcą całkowicie nowego testu pomagającego wykryć raka trzustki. Oczywiście istnieją już sposoby na jego wykrywanie, jednakże wynalazek nastolatka jest znacznie tańszy, szybciej podaje wynik, a przede wszystkim jest bardziej precyzyjny w porównaniu do obecnie wykorzystywanych metod diagnostycznych.

Wymyślony przez niego test, wykorzystuje prosty papierowy czujnik, wykrywający bardzo szybko markery raka trzustki w krwi lub moczu. Szybkość działania testu ma niebagatelne znacznie, ponieważ rak trzustki jest obecnie jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów i życie pacjenta zależy od jak najszybszego wykrycia choroby.

Nastolatek wpadł na pomysł stworzenia takiego testu w 2011 roku, podczas lekcji biologii, na której ukradkiem czytał naukowe czasopismo. Niestety droga do wynalazku była bardzo ciężka, bowiem jego pomysł został odrzucony przez niemal 200 naukowców i dopiero laboratorium w Johns Hopkins udzieliło mu pomocy w badaniach.

Wynalazek przyniósł nastolatkowi zwycięstwo podczas konkursu 2012 Intel Science and Engineering Fair. A więcej informacji na jego temat, możecie znaleźć w artykule opublikowanym w Smithsonian Magazine.

Źródło: Laughingsquid.co

You may also like...