Ponad 3 tys. aplikacji w Google Play śledzi dzieci

Prywatność w dzisiejszych czasach jest zbyt często naruszana. Dotyczy to jednak nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Eksperci odkryli właśnie w Google Play ponad 3 tys. aplikacji, które śledzi dzieci.

Afera rozpętana przez Cambride Analitics sprawiła, że ludzie zaczęli nieco bardziej interesować się tym jak często naruszania jest ich prywatność, a wiele firm zaczęło pod tym kątem badać aplikacje. Efekty są zatrważające, gdyż według badaczy ponad 3 tys. aplikacji dostępnych w Google Play, ma mechanizmy pozwalające im śledzić dzieci.

Badacze przy pomocy zautomatyzowanych procesów przebadali aplikacje oferowane w cyfrowym sklepie Google. Efekty badań były zaskoczeniem dla wszystkich, gdyż odkryto aż 3337 aplikacji rodzinnych oraz przeznaczonych dla dzieci, które zbierały informacje na temat najmłodszych. Wprawdzie jednoznacznie naruszających prawo aplikacji nie było dużo, ale za to funkcjonowanie wielu z nich mogło do tego prowadzić.

Łącznie badaniu poddano 5885 aplikacji, z których 281 bez wiedzy rodziców gromadziło informacje o kontaktach oraz lokalizacji. Dalszych 1100 udostępniało firmom trzecim dane identyfikacyjne użytkownika, które wykorzystywano następnie w zabronionym celu, zaś 2281 aplikacji, naruszało regulamin koncernu Google. Co więcej, około 40% aplikacji przesyłało informacje w sposób niezabezpieczony. Natomiast 1280 aplikacji powiązanych z Facebookiem, nie ograniczało używania portalu dla osób poniżej 13 roku życia.

Badania pokazują, że dystrybutorzy oprogramowania mobilnego powinni lepiej sprawdzać co oferują swym klientom. Oczywiście ręczne sprawdzanie wszystkich aplikacji, których do Google Play przybywa 2700 dziennie, byłoby niemożliwe. Trzeba więc stworzyć automatyczne narzędzia, które się tym zajmą.

Google Play

Źródło: Edweek.org

You may also like...