Czy to ptak? Czy to samolot? Nie, to najdziwniejszy dron na świecie

Afrykański startup Phractyl pochwalił się swym najnowszym dronem. To co w nim zaskakuje, to konstrukcja która zupełnie nie przypomina standardowych bezzałogowców. Maszyna wygląda bowiem jak samolot połączony z ptakiem.

Wszyscy wiemy jak wyglądają standardowe drony, gdyż większość z nich ma taką samą konstrukcję. Na przykład taki Syma X5HW dostępny w polskich sklepach od 260 zł, to korpus w kształcie litery X, do którego doczepiono wirniki zlokalizowane na każdym z ramion.

Czasem jednak konstruktorzy puszczają wodzę fantazji tworząc konstrukcję, której dotąd nie widzieliśmy. Tak jest m.in., z dronem wyposażonym w nogi sokoła wędrownego, o którym informowałem parę dni temu. Nie jest to bynajmniej jedyny dziwnie wyglądający bezzałogowiec. Podobną koncepcję wykorzystał afrykański startup Phractyl, który zaprezentował swego najnowszego drona, choć jest on jeszcze dziwniejszy.

Phractyl pokazał niezwykłego drona z nogami ptaka

Phractyl

Konstrukcja opracowana przez Phractyl ma kadłub samolotu z ruchomymi skrzydłami, nogi ptaka, zaś stopy to gąsienice. Dzięki takiej konstrukcji, urządzenie może latać jak samolot i lądować w sposób zbliżony do ptaka.

Nogi wyposażono w mocne silniki w stawach biodrowych, kolanowych i skokowych, które mogą podnosić, opuszczać, balansować i przechylać samolot. Gdy urządzenie zechce wystartować, nogi unoszą kadłub na maksymalną wysokość i odchylają go do tyłu, ustawiając wirniki w odpowiedniej pozycji. Po starcie nogi chowają się tak jak u ptaka, a wówczas konstrukcja zachowuje się jak typowy samolot. Co ciekawe nie jest to zabawka, lecz pełnowymiarowy dron, który może przewozić na pokładzie pasażerów lub ładunki.

Phractyl

Konstrukcja jest jednoosobowa i może unieść ładunek o masie maksymalnie 150 kg, zabierając go na odległość 150 km. Silnik pozwala natomiast rozpędzić się do prędkości 180 km/h. Phractyl twierdzi, że maszynę może pilotować człowiek znajdujący się w kabinie, ale możliwe jest też sterowanie zdalne.

Phractyl

Oczywiście to na razie tylko prototyp, ale konstruktorzy planują stworzenie większej wersji maszyny, co umożliwi wykorzystywanie jej jako taksówki powietrznej. Początkowe zastosowania mogą obejmować loty rekreacyjne, dostawy medyczne, inspekcje infrastruktury lub opryskiwanie upraw rolnych.

Źródło

You may also like...