AI może doprowadzić do zagłady ludzkości
Jeden z twórców ChatGPT uważa, iż istnieje ryzyko, że sztuczna inteligencja doprowadzi do zagłady ludzkości. Gdy osiągnie poziom zbliżony do człowieka, jest około 20 procentowa szansa na zrealizowanie tego mrocznego scenariusza.
W ciągu ostatniego roku nastąpił gigantyczny rozwój sztucznej inteligencji, a pomogły w tym niewątpliwie popularne czatboty. Wielu jednak obawia się, że ciągle rosnące możliwości „cyfrowych umysłów” mogą w przyszłości stanowić zagrożenie dla rodzaju ludzkiego. Do osób obawiających się AI należy jeden z twórców ChatGPT. Początkowo kierował w OpenAI zespołem dopasowywania modeli językowych, jednak po pewnym czasie odszedł z firmy i teraz zarządza organizacją Alignment Research Center, którego misją jest „dostosowanie przyszłych systemów uczenia maszynowego do ludzkich zainteresowań”.
AI zwiastunem końca ludzkości?
Ekspert był gościem podcastu Bankless, w którym opowiadał o zagrożeniach związanych z AI. Jego zdaniem istnieje około 20-procentowa szansa, że po uzyskaniu poziomu człowieka, może ona wyeliminować swego stwórcę. Przyznał, że traktuje to bardzo poważnie i choć szansa nie jest duża, to nie można takiego scenariusza wykluczyć.
Specjalista nie jest osamotniony w swej opinii, gdyż wielu innych osób związanych z branżą technologiczną jest tego samego zdania. Należy do nich również sam ojciec chrzestny AI, który swego czasu pracował dla Google nad takimi systemami. Jego przełomowe odkrycia związane z sieciami neuronowymi skłoniły Google do zaangażowania go w opracowywanie systemów głębokiego uczenia nowej generacji, które mogą pomóc komputerom interpretować obrazy, tekst i mowę w podobny sposób, jak robią to ludzie.
Ojciec chrzestny sztucznej inteligencji ostrzega przed ChatGPT
Po odejściu z koncernu zmienił jednak swe podejście do sztucznej inteligencji i teraz ostrzega przed jej wykorzystaniem. W rozmowie z The New York Times wyraził zaniepokojenie szybkim rozwojem tej technologii, gdyż jego zdaniem ciężko będzie zapobiec wykorzystaniu jej do złych rzeczy.
Przed AI ostrzegają także inni przedstawiciele branży. Kilka tygodni pojawił się list otwarty, podpisany przez 1123 ekspertów, którzy nalegają na wstrzymanie prac nad rozwojem modeli językowych AI.
Jak widać coraz więcej osób dostrzega, że nacisk na szybki rozwój sztucznej inteligencji, może nam tylko zaszkodzić.
Technogadżet w liczbach