Nowy algorytm przewidzi przestępstwo na tydzień przed jego popełnieniem

Naukowcy z Chicago opracowali algorytm, który przenosi do realnego świata wizję z filmu Raport Mniejszości. Pozwala przewidzieć przestępstwo na kilka dni przed tym zanim zostanie popełnione.

Jeśli mieliście okazję obejrzeć film Raport Mniejszości, to zapewne pamiętacie, że główny bohater zwalczał przestępstwa, zanim jeszcze je popełniono. Była to oczywiście wizja scenarzystów, jednak dzięki naukowcom z Chicago, być może wkrótce uda się ją przenieść do realnego świata.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Chicago opracował bowiem niezwykły algorytm do przewidywania przestępstwa zanim się ono zdarzy. Technologia może je przewidzieć z tygodniowym wyprzedzeniem, zaś dokładność tych prognoz wynosi aż 90 procent. Przybliża nam go czasopismo Nature Human Behaviour.ml, gdzie opublikowano wyniki badań dotyczące wspomnianej technologii.

Nowoczesny algorytm przewidzi przestępstwo z wyprzedzeniem

Badacze opracowali algorytm, który wyciągnął wnioski z trendów czasowych i geograficznych, pochodzące z danych historycznych dotyczących przestępstw z użyciem przemocy i przeciwko mieniu, dokonanych w Chicago.

“Stworzyliśmy cyfrowego bliźniaka środowisk miejskich. Jeśli podasz mu dane z przeszłości, powie Ci, co wydarzy się w przyszłości. To nie jest magia, gdyż technologia ma pewne ograniczenia. Ale sprawdziliśmy to i działa naprawdę dobrze. Teraz możesz użyć tego jako narzędzia symulacyjnego, aby zobaczyć, co się stanie, jeśli przestępczość wzrośnie w jednym obszarze miasta lub wrośnie egzekwowanie prawa w innym obszarze. ” – twierdzi pomysłodawca nowego badania.

Model pomija konwencjonalne granice wytyczone w mieście, takie jak dzielnice. W przeciwieństwie do innych modeli przewidywania przestępczości, dzieli miasto na kafelki o równych rozmiarach około 305 metrów. Oddzielny model opracowany przez zespół przeanalizował również, w jaki sposób policja reagowała na popełnione przestępstwa. Ustalono, że przestępstwa w bogatszych obszarach skutkowały większą liczbą aresztowań, w porównaniu z mniejszą liczbą aresztowań w przypadku porównywalnej działalności przestępczej w biedniejszych dzielnicach.

“Widzimy, że kiedy kładzie się nacisk na system. Wówczas wymaga on większych zasobów, do aresztowania większej liczby ludzi w odpowiedzi na przestępstwa popełnione w bogatych dzielnicach. Tym samym odciąga siły policyjne od obszarów o niższym statusie społeczno-ekonomicznym” – twierdzą autorzy badania, z którymi możecie zapoznać się na tej stronie.

Najnowszy algorytm przetestowano dotąd w ośmiu amerykańskich miastach. Oprócz Chicago, jego działanie sprawdzano m.in., w Los Angeles, Atlancie oraz Filadelfii. Tam również sprawdzał się całkiem dobrze.

Dodam, że nie jest to pierwsza próba realizacji wizji scenarzystów filmu Raport Mniejszości. Podczas Olimpiady w Tokyo również próbowała wykorzystać sztuczną inteligencję do przewidywania przestępstw, zanim zostaną popełnione.

algorytm

Źródło

You may also like...