Amazon ujawnia szczegóły elektrycznego dostawczaka

Koncern Amazon ujawnił szczegóły techniczne nowego pojazdu elektrycznego, którym będzie rozwoził przesyłki. Auto powstało we współpracy z firmą Rivian i wyjedzie na drogi już w przyszłym roku.

Amazon, którego działalność opiera się w dużej mierze na internetowym handlu, wkrótce zmieni swą flotę pojazdów dostarczających klientom przesyłki. Amerykański koncern wspólnie ze startupem Rivian opracował nowy pojazd, który będzie jeździł w jego barwach. Do 2030 roku gigant zamierza wypuścić na ulice miast 100 tys. takich elektrycznych pojazdów, a teraz zdradził kilka szczegółów technicznych nowej konstrukcji.

Rivian do nowego pojazdu wykorzystało tę samą płytę podłogową, która pojawi się w jego własnym pickupie R1T oraz SUV’ie R1S. Płyta ma architekturę zbliżoną do deskorolki, a więc w jednym module połączono ze sobą baterie, silniki elektryczne, hamulce oraz system sterowania. Taka konstrukcja daje dużą elastyczność w projektowaniu pojazdu, umożliwiając dostosowanie go do konkretnych potrzeb. Firma pokazała niedawno trzy różne modele dostawczaka. Niektóre mają napęd na przód, inne z kolei na cztery koła, w zależności od warunków drogowych, w jakich będą działać. Koncern planuje też wyposażać je w różne akumulatory, dopasowując zasilanie do potrzebnego zasięgu oraz ładowności.

Alexa pomoże zarządzać dostawami

W pojazdach pojawi się nie tylko Alexa, ale też system zarządzania logistyką. Pojazd będzie zintegrowany z systemem zarządzania przesyłkami oraz trasą dostaw. Dzięki temu kierowca nie musi używać do nawigacji dodatkowego urządzenia, gdyż wszystkie niezbędne informacje pojawią się na ekranie w desce rozdzielczej. Przestrzeń ładunkowa ma być nie tylko łatwiej dostępna, ale też kontrolowana za pomocą komend głosowych. W aucie pojawią się też przesuwane drzwi po stronie pasażera oraz zwijane drzwi do paki załadunkowej, zaś fotel pasażera ma się składać, by zapewnić więcej wolnej przestrzeni.

Amazon

Fotele są podgrzewane i wentylowane, a dodatkowo podgrzewana jest kierownica oraz podłokietnik. Pasy bezpieczeństwa oraz podłokietnik posiadają regulację i do wzrostu oraz wagi kierowcy dopasują się automatycznie.

Amazon

Pojazd otrzyma również nowoczesne systemy bezpieczeństwa. Pojawi się m.in., asystent utrzymania pasa ruchu, system ostrzegania przed pieszymi, rozpoznawanie znaków drogowych, a także system awaryjnego hamowania. W standardzie znajdzie się też system sprawdzający czy kierowca skupia swą uwagę na drodze.

Amazon

Na wyposażeniu pojazdu pojawi się również chłodzony schowek do przechowywania drugiego śniadania kierowcy. A także specjalny wzmacniany schowek, gdzie można schować cenne drobiazgi. Natomiast podświetlane paski w przestrzeni ładunkowej ułatwią odnajdywanie przesyłek. Pracownik otrzyma też specjalną składaną torbę, w której będzie dostarczał paczki.

Amazon

Na razie nie wiemy kiedy Amazon ma już gotowy prototyp nowego pojazdu. Skoro jednak firma chce wprowadzić je do użytku w przyszłym roku, to zapewne niebawem rozpoczną się ich testy.

Źródło

You may also like...