Amazon otrzymał pomoc w walce z fałszywymi recenzjami

FTC po raz pierwszy zajęło się sprawą dotyczącą fałszywych recenzji publikowanych w sklepie Amazon. Na wykorzystującą je firmę nałożono karę 12,8 mln dolarów.

W dzisiejszych czasach zakupy online stają się coraz trudniejsze. Szczególnie gdy nie znamy produktu, który chcemy nabyć, więc posiłkujemy się jego recenzjami publikowanymi na stronach sklepów. Problem w tym, że takie recenzje są coraz częściej fałszywe i tworzone na zamówienie. A ich zadaniem jest podniesienie sprzedaży danego produktu.

Duży problem z fałszywymi recenzjami ma Amazon, będący jednym z największych na świecie sklepów internetowych. Firma już od jakiegoś czasu walczy z tym procederem stosując bardzo różne metody, łącznie z usuwaniem witryn sprzedających fałszywe recenzje. Teraz jednak zyskała w tej batalii bardzo dużą pomoc ze strony Federalnej Komisji Handlu.

Rządowa agencja po raz pierwszy zajęła się sprawą tego typu recenzji, biorąc na celownik firmę Cure Encapsulations Inc., oraz jej właścicielkę Naftulę Jacobowitch. FTC oskarżyło kobietę o kupowanie fałszywych recenzji, mających podnieść sprzedaż jej suplementu diety. Właścicielka firmy skorzystała z usług witryny amazonverifiedreviews.com, która na stronie produktu zamieściła szereg zachwalających go wpisów mających podnieść jego ocenę. Dowodem w sprawie są emaile, w których właścicielka firmy zleca zwiększenie oceny produktu do 5 gwiazdek, z dotychczasowych 4,3.

FTC nałożyło na firmę Cure Encapsulations Inc., karę w wysokości 12,8 mln dolarów. Zostanie ona jednak czasowo zawieszona, jeśli przedsiębiorstwo zapłaci 50 tys. dolarów. Gdyby jednak złamało warunki ugody, będzie wówczas musiało zapłacić grzywnę w pełnej wysokości.

Dodatkowo firma musi poinformować swych klientów, że FTC kwestionuje skuteczność działania produktu. Nie może również sugerować, że jej specyfik skutecznie tłumi apetyt i zapobiega odkładaniu się tłuszczu, dopóki nie zostanie to naukowo udowodnione. Musi również ujawnić Amazonowi wszystkie fałszywe recenzje.

Amazon

Źródło: Engadget.com

You may also like...