Amazon zwróci pieniądze za aplikacje

Amerykański koncern Amazon posiadający jeden z największych sklepów internetowych, zmienia politykę sprzedaży aplikacji. Firma wprowadzi wkrótce program refundacji, który ma na celu zwrot pieniędzy za oprogramowanie kupione bez wiedzy rodziców.

Kilka lat temu, cyfrowe sklepy prowadzące sprzedaż aplikacji mobilnych, takie jak App Store czy Google Play Store, musiały zmierzyć się z poważnym problemem, jakim okazały się dzieci. Młodzież bez wiedzy rodziców oraz wykorzystując ich karty kredytowe, kupowała bowiem aplikacje.Rodzice oczywiście uznali, że winę za zaistniałą sytuację ponoszą sklepy, które nie zapewniły należytej ochrony przed zakupami bez autoryzacji, więc wytoczyły im zbiorowe procesy, wywalczając zmianę regulaminów oraz zwrot pieniędzy.

Oberwało się również Amazonowi, który w zeszłym roku również został uznany winnym obciążania rodziców rachunkami za zakupy dokonane przez dzieci. Sąd uznał, że firma nie dopełniła obowiązku poinformowania rodziców, że choć same aplikacje mogą być darmowe, to posiadają mikrotransakcje. Nie wprowadziła też odpowiednich zabezpieczeń, które uniemożliwiłyby wydawanie w nich pieniędzy.

Firma początkowo odwołała się od tej decyzji, ale teraz zmieniła zdanie i wycofała odwołanie. Oznacza to, że klienci mogą spodziewać zwrotu pieniędzy niesłusznie pobranych z ich kart płatniczych.

Amazon zwróci więc wszystkie pieniądze wydane w okresie od listopada 2011 roku do maja 2016 roku, co daje okrągłą sumkę 70 mln dolarów. Program zwrotów wkrótce zaczynie funkcjonować, a klienci otrzymają pieniądze poprzez czek lub zwrot na kartę kredytową.

Źródło: Theverge.com

You may also like...