Aplikacja na smartfona rozpozna pigułki

Mówią, że jeśli nie dana czynność nie posiada aplikacji na iPhone’a to po prostu nie da się jej wykonać. Coś w tym jest, bo nowa aplikacja na smartfona ułatwia zażywanie leków.

Jesus Caban z amerykańskiego Krajowego Instytutu Zdrowia, wspólnie z przyjaciółmi, stworzył aplikację, która jest w stanie identyfikować pigułki za pośrednictwem kamery wbudowanej w smartfona. Co prawda witryny takie jak Drugs.com, posiadają narzędzia pozwalające odróżniać pigułki, jednakże należy posiadać receptę, a więc nie jest to funkcja zbyt przydatna.

Wyobraźcie sobie, że dziecko właśnie wysypało Wam wszystkie tabletki na jedną kupkę. Są kolorowe, mają różne kształty, więc atrakcyjność w oczach dziecka jest spora. I macie duży problem, bo na pewno nie będziecie w stanie samodzielnie odróżnić, które tabletki przeznaczone są od jakiej choroby. Zaś leki są drogie, więc ich wyrzucenie również nie wchodzi w grę. Aplikacja może więc stać się nieocenionym narzędziem w rękach chorych.

Szczególnie, że jak zapewnia jej pomysłodawca, program jest w stanie zidentyfikować pigułki z 91-procentową dokładnością. I to w czasie mniejszym niż sekunda, bazując tylko na ich wyglądzie. Na razie margines błędu jest dość spory, lecz Caban twierdzi, że dokładność będzie wciąż ulepszana. Natomiast przyszłe wersje aplikacji będą rozpoznawać pigułki pod różnymi kątami.

Na chwilę obecną system testowano na 568 najczęściej przypisywanych pigułkach, ustawiając tabletki przed kamerą pod różnym kątem i w zmiennych warunkach oświetleniowych. I jak na razie to działa. Prezentację technologii będzie można zobaczyć jeszcze w tym miesiącu podczas konferencji International Conference on Image Processing, która odbędzie się w Orlando na Florydzie.

Źródło: Csee.umbc.edu

You may also like...