Apple zaprzecza zarzutom o naruszanie praw pracowników przy produkcji iPhone 11

Apple zaprzecza doniesieniom nowojorskiego watchdoga o wykorzystywaniu pracowników przy produkcji modelu iPhone 11. Firma zapewnia, że nie są prawdziwe i wszystko odbywa się zgodnie z prawem.

Już jutro odbędzie się wielka premiera najnowszych smartfonów z rodziny iPhone 11. Miliony fanów marki z całego świata nie mogą się już doczekać, kiedy staną się posiadaczami nowego sprzętu. Tymczasem cień na to wydarzenie rzuca nowojorski watchdog China Labor Watch, według którego przy produkcji nowego sprzętu łamane są prawa pracownicze.

CLW opublikowało wczoraj artykuł, według którego połowa pracowników zatrudnionych w sierpniu chińskiej fabryce w Zhengzhou, to pracownicy tymczasowi. Fabryka należy do tajwańskiego Foxconnu, który od wielu lat produkuje sprzęt dla amerykańskiego koncernu i rzekomo naruszono tam chińskie prawo pracy.

Prawo to mówi, że liczba pracowników tymczasowych nie może przekraczać 10 procent całkowitej siły roboczej. CLW twierdzi jednak, że było ich znacznie więcej. Poza tym Foxconn zatrudniał m.in., uczniów, którzy byli zmuszani do pracy w nadgodzinach i nie otrzymali za to obiecanych im premii. Według watchdoga, pracownikom nie wypłacano też pełnej stawki za nadgodziny. Dodatkowo fabryka nie zapewniła im odpowiedniej odzieży ochronnej, a także oficjalnie nie zgłaszała wypadków związanych z wykonywaną pracą.

Apple błyskawicznie zareagowało na zarzuty, wydając oficjalne oświadczenie. Zaprzecza w nim zarzutom stawianym przez China Labor Watch twierdząc, że “większość jest fałszywych. Koncern przyznał jednak, że procentowy udział pracowników tymczasowych przekracza przepisy i zapewnił, że Foxconn zajmie się tą kwestią.

Przypomnę, że nie po raz pierwszy Apple i Foxconn są oskarżane o naruszanie praw pracowniczych. W 2017 odkryto, że w fabryce Zhengzhou pracuje 3000 uczniów, którzy stoją przy taśmie po 11 godzin dziennie. Tymczasem chińskie prawo pracy zakazuje pracownia dłużej niż 40 godzin tygodniowo. Po nagłośnieniu sprawy, firma szybko zajęła się tą kwestią.

iPhone 11

Źródło

You may also like...