Apple ostrzeże przed spowolnieniem naszego smartfona

Apple powiadomi użytkowników, jeśli któraś z aktualizacji iPhone’a spowolni ich sprzęt. Firma chce uniknąć powtórki afery sprzed wielu miesięcy.

Jakiś czas temu Apple przyznało, że celowo spowalnia smartfony swych klientów, celem oszczędzania baterii. Rozpętało to niemałą aferę, gdyż klienci poczuli się przez producenta oszukani. Wielu wściekło się, gdyż z powodu słabnącej wydajności sprzętu, wymieniali telefon na nowszy model, co okazało się zupełnie niepotrzebne. Klienci wytoczyli koncernowi wiele zbiorowych procesów, zaś firma w celu załagodzenia sytuacji, zaoferowała użytkownikom możliwość wymiany baterii po obniżonej cenie.

Najwyraźniej koncern wyciągnął z tej wpadki lekcję, gdyż zamierza uniknąć powtórki tej sytuacji. Firma już wcześniej wprowadziła funkcję pozwalającą ocenić stan akumulatora, ale to nie wszystko co w tej materii zrobi. Brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynków (CMA) wymusił na koncernie dodatkowe działania.

Na mocy zawartego porozumienia, Apple będzie musiało powiadomić użytkowników, jeśli nadchodząca aktualizacja oprogramowania spowoduje wolniejsze działanie ich sprzętu. Jest to warunek konieczny, gdyż brak takiego powiadomienia będzie uznany za złamanie warunków porozumienia. A to oznacza podjęcie wobec firmy kroków prawnych.

CMA uważa, że takie ostrzeżenie jest potrzebne. Wiele osób nie ma pojęcia, że za spowolnienie działania ich sprzętu odpowiada oprogramowanie. Będzie więc próbowało naprawiać smartfon lub kupić nowy, niepotrzebnie narażając się tym samym na wydatki. A tymczasem będzie to wina zainstalowanej właśnie aktualizacji.

Niestety takie ostrzeżenie będzie oferowane tylko na rynku brytyjskim. Użytkownicy z pozostałych rynków, nadal mogą trwać w nieświadomości.

aktualizacji

Źródło: Gov.uk

You may also like...