Apple pozwane przez Chińczyków. Sprawa dotyczy Siri

Apple nie ma szczęście do chińskiego rynku. Co prawda produkty sprzedają się tam całkiem nieźle, ale co jakiś czas musi walczyć w sądach z firmami, które uważają, że kalifornijski koncern kradnie ich własność.

Pamiętna sprawa sprzed wielu miesięcy, dotycząca praw do nazwy iPad, co prawda już się zakończyła, lecz teraz Apple ma kolejny problem. Jedna z chińskich firm pozwała koncern do sądu twierdząc, że Siri nielegalnie korzysta z patentów, których jest właścicielem.

Chodzi o firmę Shanghai Zhi Zhen Internet Technology Co Ltd, która twierdzi, iż Siri jest bardzo podobna w działaniu do opracowanej przez nią technologii Xiaoi, będącą zrobotyzowanym systemem chatu, rozwijanym od 2003 roku. Przedstawiciel firmy twierdzi, że w 2004 złożyła wniosek patentowy, który zaczął obowiązywać w 2006 roku.

Xiaoi rozpoczął swój żywot jako bot obsługujący chat dla MSN oraz podobnych sieci, a potem przeniósł się na kolejne platformy, takie jak Android oraz iOS. Rzeczywiście jego wygląd może być podobny do Siri, a obecnie korzysta z niego około 100 milionów osób. Zhi Zhen na razie domaga się wstrzymania dystrybucji produktu naruszającego jej patent, ale nie wyklucza, że przyszłości zażąda odpowiedniej rekompensaty finansowej.

Sprawa jest poważna, bo Apple w przeszłości wielokrotnie kopiowało rozwiązania opracowane przez inne firmy, a następnie patentowało jako własne. Jeśli chińska firma wygra przed sądem, może to oznaczać, że zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży produktów kalifornijskiego giganta na chińskim rynku.

Źródło: Macrumors.com

You may also like...