Apple rozwiąże problem z chorobą lokomocyjną; firma pokazała ciekawą funkcję
Wiele osób cierpi na chorobę lokomocyjną, która utrudnia korzystanie z urządzeń przenośnych podczas jazdy. Apple znalazło ciekawe rozwiązanie tego problemu, a jest nią nowa funkcja na iPhone’a.
Długie podróże samochodem potrafią być nudne, dlatego wiele osób szuka jakiejś rozrywki, która pozwoliłaby umilić ten czas. Niektórzy sięgają wówczas po ebooka, jednak czytanie statycznego tekstu może utrudniać choroba lokomocyjna, na którą cierpi wiele osób. Oczywiście jej efekty można zniwelować za pomocą leków, jednak nie każdy chce się faszerować chemią. Apple opracowało więc ciekawą aplikację na iPhone’a oraz iPada, która może w takim wypadku bardzo pomóc.
Apple pomaga zwalczyć chorobę lokomocyjną
Amerykański koncern zaprezentował kilka nowości, przeznaczonych m.in. dla osób niepełnosprawnych, wśród których znalazła się m.in. funkcja „Wskaźniki ruchu pojazdu”. Jej zadaniem jest łagodzenie nudności towarzyszących chorobie lokomocyjnej, które mogłyby pojawić się podczas czytania statycznego tekstu.
Funkcja korzysta z czujników iPhone’a, które służą jej do określenia czy posiadacz telefonu podróżuje akurat autem. Jeżeli użytkownik zechce wówczas poczytać książkę na ekranie swojego urządzenia, wówczas pojawiają się na nim animowane kropki. Kiedy auto skręca, hamuje lub przyspiesza, kropki podążają za tym ruchem, co ma łagodzić objawy choroby lokomocyjnej.
Apple pomyślało także o użytkownikach niepełnosprawnych, którzy również chcieliby korzystać z jej sprzętu, lecz nie są w stanie. Firma wprowadziła więc technologię śledzenia oczu, wykorzystującą sztuczną inteligencję, która pozwala korzystać z iPhone’a lub iPada także osobom z fizycznymi ograniczeniami. Funkcja Eye Tracking wykorzystuje przednią kamerę, umożliwiając nawigowanie po urządzeniu wyłącznie za pomocą oczu. Użytkownik patrząc na określoną część ekranu, wskazuje systemowi ikonę aplikacji, natomiast aplikacja Dwell Control, umożliwia jej uruchamianie.
Music Haptics, to z kolei opcja stworzona dla użytkowników z niesłyszących lub niedosłyszących, umożliwiająca im cieszenie się muzyką. Taptic Engine znajdujący się w iPhonie odtwarza stuknięcia, tekstury i wyrafinowane wibracje w połączeniu z dźwiękiem muzyki. Music Haptics działa z milionami utworów z katalogu Apple Music i będzie oferowany jako interfejs API dla programistów, dzięki któremu muzyka będzie bardziej dostępna w ich aplikacjach.
Nowe funkcje dla niepełnosprawnych
Vocal Shortcuts to opcja mająca na celu ułatwienie obsługiwania sprzętu Apple osobom z zaburzeniami mowy. Dzięki skrótom głosowym, użytkownicy iPhone’a oraz iPada mogą tworzyć niestandardowe wypowiedzi zrozumiałe dla Siri, by w ten sposób uruchamiać skróty i wykonywać złożone zadania. Funkcja korzysta z uczenia maszynowego, by rozpoznawać wzorce mowy użytkownika. Zaprojektowano ją dla osób z nabytymi lub postępującymi schorzeniami wpływającymi na mowę, takimi jak porażenie mózgowe, stwardnienie zanikowe boczne (ALS) lub udar.
Apple nie zapomniało też o kierowcach, korzystających z systemu CarPlay. Specjalnie dla nich opracowano funkcje Voice Control, Color Filters oraz Sound Recognition. Voice Control jest opcją umożliwiającą nawigowanie po systemie i uruchamianie aplikacji wyłącznie za pomocą głosu. Sound Recognition to z kolei opcja, dzięki której osoby niesłyszące lub niedosłyszące, będą mogły zarejestrować zbliżające się do nich pojazdy uprzywilejowane, korzystające z sygnalizacji dźwiękowej. Daltonistom przyda się z kolei opcja Color Filters, która pozwala dostosować kolory interfejsu CarPlay, by łatwiej było z niego korzystać. Dla osób niedowidzących, powstała funkcja Bold Tekst, czyli możliwość pogrubienia czcionki.
Dla osób niesłyszących i niedosłyszących, przygotowano również funkcję Live Captions, która w czasie rzeczywistym przygotowuje napisy dla prowadzonych rozmów oraz dźwięków z aplikacji. W ten sposób znacznie łatwiej jest prowadzić rozmowy poprzez FaceTime. Dodana zostanie również obsługa dodatkowych aparatów słuchowych opracowanych do współpracy z iPonem oraz i ślimakowych procesorów słuchowych.
Nowe funkcje, powinny zdecydowanie ułatwić osobom niepełnosprawnym, korzystanie ze sprzętu Apple.
Technogadżet w liczbach