Apple utrudnia samodzielną wymianę baterii w swych smartfonach

Według iFixit Apple celowo utrudnia samodzielną wymianę baterii w swych smartfonach. Użytkownik nie ma bowiem dostępu do informacji o jej aktualnym stanie.

Apple zarabia niemałe pieniądze nie tylko na sprzedaży swych urządzeń mobilnych, ale także na ich naprawie. Firma robi co może, by klient koniecznie odwiedził autoryzowane serwisy i zapłacił za usługę. Nie lubi też, gdy użytkownik smartfona samodzielnie naprawia sprzęt lub robi to w nieautoryzowanych serwisach. W ten sposób pozbawia koncern dochodu.

Czasem posuwa się do nieczystych zagrań, byle tylko zmusić do naprawy w jej serwisach. Przed kilkoma laty brytyjskie media sugerowały, że firma celowo uszkadza sprzęt naprawiany w niezależnych serwisach. Później pojawiły się doniesienia, że koncern deaktywował czytnik Touch ID w urządzeniach, których właściciele także wymienili go za mniejsze pieniądze.

Apple blokuje dostęp do informacji o stanie baterii

Wygląda na to, że sytuacja znowu się powtarza. Według serwisu iFixit, Apple celowo utrudnia wymianę baterię w smartfonie, nawet jeśli akumulator jest oryginalny. W przypadku włożenia nowego akumulatora, w smartfonach z systemem iOS 12 oraz becie iOS 13 pojawia się komunikat informujący o konieczności jej naprawy. Gdy użytkownik uruchomi menu serwisowe i wejdzie do zakładki statusu baterii, znajdzie tam komunikat o braku możliwości zweryfikowania oryginalności akumulatora. Informuje on również o braku dostępności informacji o stanie akumulatora. Wiadomość ta zastępuje standardowy procentowy wskaźnik naładowania baterii.

Eksperci twierdzą, że komunikat nie wpływa na funkcjonalność baterii. Może jednak utrudnić stwierdzenie kiedy jej żywot dobiegnie końca i trzeba ją wymienić. Nawet jeśli bateria jest całkowicie nowa lub nie nadaje się już do niczego, telefon będzie wciąż informował o konieczności jej wymiany. iFixit oczywiście próbowało wyjaśnić sprawę w Apple, ale nie doczekało się odpowiedzi.

Według autorów kanału The Art of Repair, przyczyną takiego zachowania może być mikrokontroler Texas Instruments zainstalowany w baterii. Dostarcza on informacji o pojemności baterii i temperaturze smartfona, a znajdziemy go w praktycznie większości akumulatorów. W przypadku Apple posiada on dodatkowo funkcję autoryzacji, która sprawia, że baterię mogą wymieniać tylko autoryzowane serwisy producenta.

Z punktu widzenia użytkownika nie jest to dobra wiadomość, gdyż zmusza go do korzystania z usług firmowych serwisów, które nie należą do tanich. Nie jest to więc błąd, lecz funkcja. Dopóki więc serwisant koncernu nie autoryzuje baterii, użytkownik nie będzie miał dostępu do informacji o jej żywotności.

stałym elektrolitem

Apple

Źródło: Ifixit.com

You may also like...