Apple wygrało z Samsungiem wieloletni spór i dostanie ogromne odszkodowanie

Apple odniosło właśnie spore zwycięstwo nad Samsungiem, w toczonej od 2011 roku batalii patentowej. Sąd przyznał amerykańskiemu koncernowi odszkodowanie w wysokości aż 539 mln dolarów, tytułem rekompensaty za naruszenie jego patentów.

Wreszcie zakończyła się siedmioletnia batalia sądowa pomiędzy koncernami Apple i Samsungiem. Spór rozpoczęty w 2011 roku dotyczył naruszenia przez koreański koncern kilku patentów należących firmy z Cupertino, dotyczących m.in., wzornictwa smartfonów. Sąd uznał właśnie, że azjatycka firma jest winna stawianych mu zarzutów. Nakazał więc zapłacenie swemu rywalowi odszkodowania w kwocie ponad pół miliard dolarów.

Batalia ciągnęła się przez tyle lat, gdyż Samsung bardzo często odwoływał się od wyroków, co wymuszało kolejne ekspertyzy i przedłużało postępowanie. Początkowo sąd uznał, że koreański gigant musi zapłacić za bezprawne wykorzystanie patentów 1 mld dolarów. Jednak kolejne apelacje spowodowały znaczne obniżenie tej kwoty. Prawnicy Samsunga argumentowali bowiem, że wyliczenia wysokości odszkodowania nie były przeprowadzone właściwie. Ustalono je bowiem na podstawie zysków, które koreański koncern uzyskał ze sprzedaży smartfonów zawierających sporne technologie. Tymczasem firma argumentowała, że powinno się to zrobić na podstawie dochodów z samych tylko podzespołów.

W każdym razie nie jest to już istotne, gdyż po czterech dniach obrad, sąd właśnie wydał w tej sprawie ostateczny wyrok, kończąc tym samym wieloletni spór. Sędzia nakazał Samsungowi zapłacenie Apple dokładnie 533 316 606 dolarów jako rekompensatę za patenty dotyczące wzornictwa oraz 5 325 050 dolarów za patenty użytkowe.

Apple jest niewątpliwie bardzo zadowolone z wyroku, gdyż nie tylko kończy on kosztowny spór, ale dostało też znacznie większą kwotę niż ustalono w poprzedniej apelacji. Wówczas ustalono ją na poziomie 399 mln dolarów.

Apple

Źródło: Venturebeat.com

You may also like...