Apple zablokuje aplikacje udostępniające kontakty użytkownika

Amerykański koncern wytoczył wojnę producentom aplikacji, które bezprawnie udostępniają informacje o kontaktach użytkownika. Apple zapowiada blokowanie takich produktów w swym cyfrowym sklepie.

Wiele aplikacji mobilnych przed zainstalowaniem prosi użytkownika o różnego rodzaju uprawnienia, pozwalające im poprawnie funkcjonować. Często jest to również dostęp do listy kontaktów, o które proszą różnego rodzaju komunikatory i aplikacje portali społecznościowych.

Zasadniczo taki dostęp ma na celu stworzenie książki numerów oraz pomoc w odnalezieniu przyjaciół. Często jednak nasze kontakty są wykorzystywane w niewłaściwy sposób, a nawet sprzedawane innym firmom. Apple postanowiło więc walczyć z tym procederem, wprowadzając nowe regulacje dla deweloperów sprzedających swe aplikacje za pośrednictwem sklepu koncernu. Pisałem już wcześniej, że blokują one m.in., aplikacje zmieniające telefon w koparkę kryptowalut. Okazuje się jednak, że mają znacznie szerszy zakres działań. Ograniczają bowiem również sposób w jaki deweloper może wykorzystywać listę kontaktów użytkownika swego produktu.

Na razie nie wiadomo w jaki sposób amerykański koncern zamierza sprawdzać, czy dweloperzy przestrzegają nowych wytycznych. Możliwe jednak, że wypracuje jakieś metody.

Apple

Źródło: Bloomberg.com

You may also like...