Bateria napędzana słoną wodą rozwiąże nasze problemy

Zespół naukowców opracował nowatorski akumulator, który może zmienić rynek sprzętu noszonego. Bateria jest elastyczna i zasilana słoną wodą.

Rynek sprzętu noszonego rozwija się w coraz szybkim tempie. Na przeszkodzie w wykorzystaniu pełnego potencjału tej technologii, nadal stoją jednak zasilające je baterie.

Większość akumulatorów ma bowiem stały kształt, którego nie można już zmienić, a to powoduje ograniczenia w kwestii projektowania sprzętu. Naukowcy mają jednak pomysł, który może to całkowicie zmienić. Badacze z chińskiego Uniwersytetu Fudan, stworzyli bowiem nowy typ baterii, który nie tylko jest elastyczny, ale też zasilany słoną wodą.

Taka konstrukcja sprawia, że bateria może znajdować się na naszym ciele, lub wewnątrz i zasilać różnego rodzaju urządzenia, takie jak elektronika użytkowa, sprzęt medyczny itp. A co ważne, jeśli bateria zacznie przeciekać, nie wyrządzi krzywdy użytkownikowi.

Udało im się to uzyskać poprzez zmianę elektrolitu, który zwykle składa się z silnych kwasów oraz toksycznych chemikaliów. Powodują korozję, są łatwopalne oraz toksyczne dla naszego ciała. Naukowcy stworzyli dwa projekty baterii, wykorzystując w nich m.in., nanorurki, zaś elektrolitem jest siarczan sodu, czyli po prostu słona woda.

Bateria jest oczywiście nadal daleka od ukończenia, zaś naukowcy wciąż eksperymentują z różnymi pomysłami, by znaleźć najlepsze rozwiązanie. Akumulator może więc trafić na rynek dopiero za kilka lat. Ale już teraz widać, że będzie mieć mnóstwo zastosowań.

Bateria

Źródło: Ubergizmo.com

You may also like...