Benchmarki nie są wiarygodne. Prawie wszyscy producenci kłamią

Czy kupując nową kartę graficzną, lub smartfona, kierujecie się wynikami benchmarków? To przestańcie to robić, gdyż nie ma to najmniejszego sensu. Jak mawiał serialowy doktor House, wszyscy kłamią, a producenci elektroniki, nie są w tej kwestii żadnym wyjątkiem.

Kilka dni temu wyszło na jaw, że Samsung sfałszował wyniki benchmarka swego najnowszego phabletu Galaxy Note 3, chcąc w ten sposób przedstawić go w korzystniejszym świetle na tle konkurencji. Media postanowiły więc sprawdzić, czy inni producenci również nie fałszują wyników i doszły do bardzo interesujących wniosków.

W przypadku Samsunga nie jest to pierwsze fałszerstwo. Już w czerwcu, prezentując osiągi Galaxy S4, koreański gigant przeprowadził test na egzemplarzu z procesorem Exynos 5410 i podkręconym do 533 MHz GPU (standardowo jest to 480 MHz). Wkrótce potem odkryto, że podniesiono również napięcie i częstotliwość taktowania zegara CPU, byle tylko wynik okazał się lepszy.

Podobny numer Samsung wyciął również w przypadku Galaxy Note 3, co odkryła witryna Ars Technica, by jego smartfon wypadł lepiej od LG G2. Oba urządzenia posiadają identyczny procesor Snadragon 800 SoC, jednak to Galaxy Note 3 okazał się lepszy. Zaczęto zastanawiać się dlaczego i odkryto, że Samsung podkręcił zegary. Gdy witryna zdecydowała się przeprowadzić własny test, wynik okazał się o 20 procent gorszy.

Ale nie przejmujcie się, nie tylko ta firma wprowadza w błąd klientów zawyżając osiągi swych produktów. Zdaniem Anadtech, jedynie dwa koncerny nie manipulują benchmarkami i są to Apple oraz Motorola. Reszta niestety kombinuje jak tylko się da i nie obchodzi ich, że konsument w żaden sposób nie osiągnie wyniku przedstawionego w oficjalnych materiałach prasowych.

W zasadzie nie ma się czemu dziwić, skoro okłamują nas także koncerny motoryzacyjne. Wszyscy wiemy, że wyników dotyczących średniego spalania, przedstawionych w prospektach reklamowych, w żaden sposób nie da się uzyskać w realnych warunkach i te prawdziwe są często nawet 40 procent wyższe od danych katalogowych.

Źródło: Anandtech.com

You may also like...