Biodegradowalna bateria z papieru rozwiązuje problem elektronicznych odpadów
Naukowcy z Singapuru opracowali w pełni biodegradowalną baterię wykonaną z papieru. Potrafi zasilać niewielkie urządzenia, a po zużyciu można ją wyrzucić bez szkody dla środowiska naturalnego.
Rosnąca popularność elektronicznych gadżetów, a także elektrycznych samochodów, powoduje coraz większy problem z utylizacją zużytych akumulatorów. Nie da się ich bowiem od tak wyrzucić, gdyż stanowią zagrożenie dla środowiska naturalnego, więc należy je odpowiednio utylizować. Nie jest to jednak zadanie łatwe, ani tanie, dlatego w wielu krajach baterie lądują zwyczajnie na wysypiskach, zatruwając planetę.
Tę baterię z papieru można bezpiecznie wyrzucić
Naukowcy z Uniwersytetu Technologicznego Nanyang w Singapurze opracowali jednak technologię, która może rozwiązać problem zużytych baterii. Stworzyli bowiem jednorazową baterię opartą na papierze, która jest w pełni biodegradowalna. Można ją więc wyrzucić bez szkody dla środowiska naturalnego i po kilku tygodniach samodzielnie się rozłoży w glebie.
Stworzony prototyp baterii o wymiarach 4 x 4 cm, może zasilać przez 45 minut niewielki elektryczny wiatraczek. Co ważne, przerwy w dostarczaniu energii nie powoduje zgięcie baterii, jej skręcenie, a nawet pocięcie na kawałki.
Sercem baterii jest arkusz papieru celulozowego wzmocniony hydrożelem, aby wypełnić szczeliny między włóknami celulozy. Papier pełni funkcję separatora oddzielającego anodę i katodę, które nadrukowano sitodrukiem po przeciwnych jego stronach. Atrament przewodzący wykorzystany do wydrukowania anody składa się głównie z cynku i sadzy. Natomiast do wykonania katody użyto manganu oraz niklu.
Po zakończeniu drukowania elektrod, baterię zanurza się w roztworze elektrolitu, zaś na obie elektrody nakłada się cienką warstwę złota w celu zwiększenia ich przewodności. Gotowy produkt ma grubość około 0,4 mm i po około czterech tygodniach od umieszczenia w glebie, rozkłada się nie pozostawiając żadnego śladu.
Baterię wykonaną z papieru będzie można wykorzystać przede wszystkim w elektronice jednorazowego użytku. Przyda się także do zasilania inteligentnych tkanin, których opracowuje się coraz więcej.
Na razie nie wiemy jednak kiedy gotowy produkt trafi na rynek. Można jednak założyć, że trzeba będzie na niego poczekać co najmniej kilka lat.
Technogadżet w liczbach