Bioniczna dłoń sterowana ze smartfona
Jeszcze kilka lat i osoby, które utraciły dłoń z powodu choroby lub podczas wypadku, nie będą musiały znacząco zmieniać swego życia, ponieważ dzięki nowinkom technologicznym, dostaną takie gadżety jak bioniczna dłoń.
Firma Touch Bionic, opracowała i-limb, ultra rewolucyjną robo-dłoń, która dzięki współpracy ze smartfonem, zapewnia człowiekowi lepszą kontrolę, zaś możliwość jej programowania pozwala lepiej dopasować protezę do potrzeb użytkownika.
Zdaniem Touch Bionic jest to pierwsza na świecie bioniczna dłoń, która może być kontrolowana przez mobilną aplikację. Dłoń została wyposażona w indywidualnie regulowane palce poruszane specjalnymi silnikami, oraz obracany kciuk, a całość jest kontrolowana bezpośrednio poprzez elektrody przyczepione do skóry, wychwytujące impulsy mięśniowe i przekładające je na ruch sztucznych palców.
i-limb współpracuje z aplikacją Quick Grips, kompatybilną z iPadem lub iPhonem, która poprzez zwykłe dotknięcie ekranu. pozwala aktywować aż 24 różne opcje uchwytu. Możemy w ten sposób otworzyć dłoń, zacisnąć ją w pięść, albo wykonać uścisk ręki jak przy powitaniu. Aplikacja umożliwia też indywidualne programowanie określonych ruchów, a także stworzenie ruchów przydatnych podczas codziennej pracy, np. pisania, trzymania papieru, czy też używania myszki.
Proteza jest dostępna w czerni, lub neutralnych kolorach, jej producent oferuje też spory wybór skór, od przezroczystej, jak na zdjęciach, albo idealnie dopasowanej do koloru skóry użytkownika.
Sprzęt waży od 443 do 515 gram w zależności od wielkości dłoni oraz konfiguracji, a jej udźwig to 90 kg w przypadku całej dłoni, lub 32 kg na palcach. Poniższe wideo pokazuje w jaki sposób działa ta bioniczna proteza.
Źródło: Touchbionics.comos
Technogadżet w liczbach