Pierwsza bioniczna proteza mogąca zastąpić prawdziwe ramię

Naukowcy z Cleveland Clinic stworzyli bioniczną protezę ramienia, sterowaną bezpośrednio z mózgu pacjenta. Co ważne, projekt zrealizowano z wykorzystaniem gotowego produktu.

Jeszcze parę lat temu protezy kończyn były dość prymitywne i nie oferowały nawet w przybliżeniu możliwości prawdziwej dłoni. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej dzięki bionicznym protezom, które potrafią zdecydowanie więcej, umożliwiając precyzyjne chwytanie przedmiotów.

Bioniczną protezę możemy kontrolować myślą

Problem w tym, że taka bioniczna proteza jest bardzo droga i kosztuje dziesiątki tysięcy dolarów, gdyż wymaga zaawansowanych podzespołów. Nie mówiąc już o tym, że mimo to nie dorównuje prawdziwej kończynie. Być może dzięki wysiłkom naukowców z Cleveland Clinic, uda się to zmienić, a wówczas będą oferowały możliwości zbliżone do prawdziwej dłoni.

Badacze z Cleveland wzięli bioniczną protezę ramienia i przeprojektowali ją w taki sposób, aby komunikowała się z mózgiem osoby po amputacji. Celem projektu było stworzenie protezy, która działa bardziej jak naturalna kończyna i zapewnia użytkownikowi czucie. Istotne jest to, że badacze biorący w nim udział, skonstruowali swoje urządzenie protetyczne przy użyciu gotowego produktu.

Oczywiście nie było to takie proste. Wprawdzie bioniczne ramię wygląda jak wiele innych dostępnych na rynku, to takie nie jest. Wewnątrz jest znacznie bardziej wyrafinowane i zapewnia użytkownikowi więcej informacji zwrotnych. Jest to pierwsza bioniczna proteza pozwalająca użytkownikowi myśleć, zachowywać się i funkcjonować tak, jak przed amputacją.

Zaawansowana technologia

W badaniach brali udział dwaj pacjenci, którym amputowano kończynę górną. Korzystając z bionicznego ramienia, mogli wykonywać zadania z dokładnością dorównującą tym, którzy byli w pełni sprawni. Jest to możliwe dzięki zaawansowanemu systemowi sterowania. Urządzenie łączy się bowiem z mózgiem użytkownika za pomocą nerwów kończyn. Pozwala to poruszać ramieniem po prostu o tym myśląc.

Istotne jest również to, że ramię może natychmiast przekazywać mózgowi informacje o odczuciach o tym, jak porusza się ręka i kiedy czegoś dotyka. Użytkownicy czują, jakby ich ręka się poruszała, mimo że już jej nie mają. Są również w stanie wyczuć, jak bioniczne palce dotykają przedmiotów, choć nie mają palców.

Wyniki badań zostaną zastosowane w przyszłych badaniach mających na celu upowszechnienie bionicznych kończyn.

bioniczną protezę

Źródło

You may also like...