Naukowcy opracowali system lewitacji akustycznej; unosi przedmioty dźwiękiem
Zespół brytyjskich naukowców opracował nowy system lewitacji akustycznej, który może unosić przedmioty za pomocą fal dźwiękowych. Otwiera to wiele zupełnie nowych możliwości.
Naukowcy z University College London (UCL) opracowali samokorygujący system lewitacji akustycznej, który może unosić w powietrzu przedmioty. Technologia wykorzystuje fale dźwiękowe emitowane przez cały zestaw głośników, który pozwala oderwać przedmioty od podłoża.
System lewitacji akustycznej unosi przedmioty za pomocą dźwięku
Lewitacja jest wprawdzie wciąż niemożliwa, lecz naukowcy z całego świata pracują nad zmianą tego stanu rzeczy i osiągają na tym polu całkiem spore sukcesy. Od lat pracują nad technologią lewitacji akustycznej, która umożliwia unoszenie przedmiotów za pomocą fal dźwiękowych, a w zasadzie popychania ich cząsteczkami powietrza.
Powstające dotychczas prototypy były jednak dalekie od doskonałości. Gdy bowiem między głośnikami a lewitującym obiektem znalazł się jakiś obiekt, przepływ cząstek powietrza powodujący unoszenie się przedmiotu był zaburzany. Wówczas obiekt spadał. Wynalazek naukowców z UCL likwiduje ten problem.
Udało im się to osiągnąć, poprzez zwiększenie do 256 liczby głośników znajdujących się w siatce. Wszystkie kontroluje specjalne oprogramowanie, aby umożliwić kształtowanie fal dźwiękowych w celu osiągnięcia pożądanego efektu. Gdy coś zablokuje fale dźwiękowe z niektórych głośników, pozostałe przekierowują swe fale dźwiękowe, aby utrzymać obiekt w powietrzu.
„Do tej pory byliśmy w stanie zademonstrować lewitację akustyczną tylko dla rzeczywistości wirtualnej i hologramów w kontrolowanych środowiskach bez żadnych innych obiektów w pobliżu, które mogłyby przerywać i rozpraszać fale dźwiękowe. W tym artykule pokazaliśmy, jak możemy unosić obiekty. A nawet tworzyć treści cyfrowe, takie jak hologramy w rzeczywistych środowiskach, poprzez uwzględnianie pobliskich obiektów w czasie rzeczywistym. Otwiera to możliwości w pełni wciągających doświadczeń w wirtualnej rzeczywistości i interaktywnych hologramów” – powiedział kierownik zespołu UCL.
Podczas testów naukowcy unosili w ten sposób wodę, małe koraliki, a także kawałki tkaniny. Na razie nie jest to więc technologia, która może zastąpić dźwigi oraz ładowarki przenoszące ciężkie przedmioty. Pierwszy krok ku lewitacji został już uczyniony, więc teraz pozostaje tylko dalsze rozwijanie tej technologii.
Więcej informacji dotyczących badań, znajdziecie na tej stronie.
Technogadżet w liczbach