Brytyjczycy wyślą na Księżyc mechanicznego pająka
Brytyjska firma Spacebit w tym roku wyśle na Księżyc własny łazik. Maszyna o nazwie Asagumo różni się od typowych łazików sposobem przemieszczania się, gdyż przypomina pająka.
Przez lata łaziki wykorzystywane do eksploracji obcych planet wysyłały rządowe agencje kosmiczne. Ostatnio jednak coraz częściej tego typu misje realizują prywatne firmy, które potrafią zaskakiwać nietypowym podejściem do tematu. Ich konstrukcje bywają dużo bardziej oryginalne, tak jak w przypadku łazika opracowanego przez brytyjską firmę Spacebit.
Przedsiębiorstwo ogłosiło właśnie plan wysłania w tym roku na Księżyc własnego łazika, a będzie to pierwsza brytyjska misja księżycowa. Specjalnie w tym celu opracowano więc pojazd, który jednak znacznie różni się od łazika Perseverance, niedawno wysłanego przez NASA na Marsa.
Amerykańska konstrukcja porusza się bowiem na kołach, tymczasem brytyjski Asagumo przypomina pająka i przemieszcza się na specjalnych kończynach. Maszyna jest również zdecydowanie mniejsza, gdyż zbudowano ją z wykorzystaniem platformy CubeSat używanej w małych satelitach. Waży więc tylko 1,3 kg, zaś energii do działania dostarczają jej panele słoneczne.
Tak niezwykły system poruszania się łazika ma wiele zalet. Dzięki temu że maszyna posiada cztery kończyny zamiast kółek, może łatwiej przemieszczać się w trudnym terenie i docierać do miejsc, do których nie dostaną się standardowe łaziki. Pajęcza konstrukcja umożliwi także wspinanie się na wyższe przeszkody.
Misja odbędzie się w trzecim kwartale bieżącego roku, zaś Asagumo dotrze na Srebrny Glob na pokładzie lądownika Peregrine. Pojazd będzie poruszał się w odległości około 10 m od lądownika i za pomocą sensorów rejestrował dane przesyłane następnie na Ziemię. Maszynę wyposażono m.in., w lidar 3D, a także kamerę wideo rejestrującą obraz w jakości Full HD.
Technogadżet w liczbach