CES 2013: Ta płyta przechowa dane przez tysiąc lat

Zwykle nośniki optyczne, z powodu utleniania się materiału, maksymalnie po siedmiu przestają być użyteczne. Jednak firma Storage Visions opracowała nośnik, który ponoć ma przechować dane przez co najmniej 1000 lat.

W Las Vegas zaprezentowano nowe rozwiązanie w dziedzinie dysków optycznych, które pozwoli bezpiecznie przechowywać dane nawet przez setki lat. Firma Storage Visions pokazała nowy rodzaj płyty DVD o nazwie M-DISC, która ma być kompatybilna z większością nagrywarek i umożliwi przechowywanie danych nawet przez 1000 lat.Taki wyniki udało się udało się osiągnąć dzięki zastosowaniu specjalnych warstw, które są całkowicie odporne na światło oraz uszkodzenia. Firma, która opracowała płyty zapewnia, że podczas testów przeprowadzonych w wojskowym ośrodku badania broni, w odpowiednio dobranych warunkach (temperatura 85 stopni Celsjusza oraz wilgotność na poziomie 85 procent), jej dysk jako jedyny nadal nadawał się do odczytu. Inne natomiast nie wytrzymały nawet dwóch dni przechowywania w takich warunkach.

Nowe rodzaje płyt, niestety nie należą do tanich. Ich cena to około 3 dolarów za sztukę, a więc znacznie drożej niż tradycyjne nośniki. Jeśli jednak rzeczywiście są tak wytrzymałe jak zapewnia producent, to ich zakup może się szybko zwrócić tam, gdzie dane muszą być przechowywane przez długi okres czasu.

Źródło: Mdisc.com

You may also like...