Chińscy producenci przyspieszą wymianę plików na smartfonach

Xiaomi, Oppo i Vivo pracują nad nowym protokołem przesyłania plików pomiędzy smartfonami. Będzie to bezpośrednia konkurencja dla funkcji AirDrop, używanej na urządzeniach firmy Apple.

Choć smartfony posiadają kilka systemów bezprzewodowej łączności, to przesyłanie pomiędzy nimi danych, wcale nie jest takie łatwe i wygodne. Przynajmniej w przypadku urządzeń z Androidem, gdyż Apple ma swą funkcję AirDrop. Umożliwia błyskawiczne udostępnianie zdjęć, nagrań wideo, dokumentów i innych rzeczy urządzeniom znajdującym się w pobliżu.

Wkrótce sprzęt z Androidem również otrzyma podobne rozwiązanie, a pracują nad nim wspólnie firmy Xiaomi, Oppo i Vivo. Razem opracowują zupełnie nowy protokół łączności, ułatwiający przesyłanie plików pomiędzy poszczególnymi urządzeniami. Protokół wykorzysta Bluetooth do sparowania urządzeń, a następnie umożliwi przesyłanie danych z prędkością do 20 MB/s za pomocą WiFi.

Muszę tu dodać, że Google już od jakiegoś czasu próbowało stworzyć podobną funkcję, z różnymi efektami. Od czasu Androida 4.0, użytkownicy smartfonów mają do dyspozycji funkcję Android Beam, która wykorzystuje NFC do parowania urządzeń. Wiemy już jednak, że Android Q nie będzie już oferował tej opcji. Można też korzystać z aplikacji Files By Google, oferującej transfer danych za pomocą Bluetooth.

Nowy protokół chińskich producentów może być jednak dużo bardziej funkcjonalny. Nie mamy jednak informacji kiedy pojawią się na rynku pierwsze smartfony wykorzystujące nowy protokół łączności.

Xiaomi Mi Mix 3

Xiaomi

Źródło

You may also like...