Chiny budują największy oczyszczacz powietrza

Chiny mają poważny problem ze smogiem, więc podejmują działania, których celem jest walka z tym zjawiskiem. Jednym z pomysłów jest największy na świecie oczyszczacz powietrza.

Wysoko uprzemysłowione Chiny mają poważny problem ze smogiem, który każdego roku zabija tysiące osób. Rząd stara się więc walczyć z tym zagrożeniem, m.in., poprzez ograniczenie budowy elektrowni węglowych oraz promowanie elektrycznych samochodów.

Oprócz zwalczania przyczyn smogu, prowadzona jest równocześnie aktywna walka z zanieczyszczeniem powietrza. W tym celu w północnej części kraju powstaje największy na świecie oczyszczacz powietrza. Budowana jest tam betonowa wieża o wysokości 100 metrów, która ma być poligonem doświadczalnym dla naukowców z Instytutu Środowiska Ziemi, działającego na Chińskiej Akademii Nauk.

Wieża zlokalizowana jest w prowincji Shaanxi, w pobliżu miasta Xian, a jej zadaniem będzie zredukowanie poziomu zanieczyszczeń. Projekt jest eksperymentalny, jednak testy wykazały, że w obszarze o powierzchni 6 km kw., faktycznie udało się podnieść jakość powietrza. Urządzenie jest bowiem w stanie produkować każdego dnia aż 9,9 mln metrów sześciennych czystego powietrza.

Oczyszczacz powietrza wciąga smog do szklanych pojemników, a następnie podgrzewa dzięki energii słonecznej. Gorące powietrze przechodzi przez zestaw wielowarstwowych filtrów usuwających wszelkie zanieczyszczenia. Po zakończeniu procesu jest wypuszczane do atmosfery.

Nie jest to pierwszy taki projekt, gdyż podobna wieża stoi już w Pekinie, choć jest znacznie mniejsza. Na razie nie wiadomo jednak na ile skuteczny będzie oczyszczacz, gdyż pełny raport z jego działania będzie gotowy dopiero w marcu.

oczyszczacz powietrza

Źródło: Scmp.com

You may also like...