Chiny pracują nad sposobem niszczenia satelitów systemu Starlink

Nowe chińskie badania sugerują, że kraj pracuje nad systemem uzbrojenia zdolnego do niszczenia satelitów Starlink. W przypadku wojny mogłyby stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Do satelitarnego internetu Starlink firmy SpaceX, niewątpliwie wrogo nastawieni są astronomowie, którzy skarżą się iż przeszkadza im w obserwacji gwiazd. Okazuje się jednak, że technologia opracowana przez firmę znanego miliardera może znacznie groźniejszego wroga w postaci całego kraju.

W chińskim czasopiśmie Modern Defense Technology opublikowano bowiem wyniki najnowszego badania naukowców, przedstawiające zalecenia dotyczące broni przeciwko satelitom. Naukowcy sugerują w artykule, że w przypadku wojny chińskie wojsko potrzebuje zdolności do neutralizacji lub zniszczenia sieci satelitów Starlink. W takim scenariuszu mogłyby bowiem stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju. W związku z tym Chiny muszą opracować zaawansowany system nadzoru do śledzenia każdego satelity Starlink.

Oczywiście nie będzie to zadanie łatwe, gdyż na orbicie znajduje się już ponad dwa tysiące satelitów, zapewniających dostęp do internetu. Usługa jest więc stosunkowo odporna na zniszczenie, gdyż zlikwidowanie kilku urządzeń nie byłoby w stanie wyłączyć całej sieci.

Chiny jednak są bardzo zdeterminowane w tej kwestii. Tamtejsze laboratoria wojskowe opracowały już różne technologie antysatelitarne, w tym mikrofale, lasery, nanosatelity niszczące większe satelity, a także cyberbroń. Z pewnością pracują więc nad jeszcze bardziej zaawansowanym uzbrojeniem, a powyższe badanie zdaje się to potwierdzać.

Oczywiście nie oznacza to, że Chiny nagle zaczną niszczyć satelity SpaceX, odcinając klientów od satelitarnego internetu. W przypadku konfliktu zbrojnego jest to jednak całkiem realny scenariusz. Satelity mogłyby bowiem służyć do komunikacji, którą przeciwnikowi trudno byłoby zakłócić i ułatwiły śledzenie jego wojsk oraz koordynowanie ataków.

Starlink

Źródło

You may also like...