Chirurgiczny plaster zrewolucjonizuje operacje

Zespół badaczy z MIT opracował chirurgiczny plaster, który może zrewolucjonizować operacje. Taśma pozwala bowiem w błyskawicznym tempie łączyć ze sobą tkanki.

Na przestrzeni ostatnich lat, w medycynie nastąpił ogromny postęp technologiczny ułatwiający pracę lekarzom. Oprócz coraz doskonalszych maszyn pozwalających diagnozować pacjentów, w użyciu są również roboty umożliwiające wykonywanie precyzyjnych zabiegów chirurgicznych. Oprócz nowoczesnych maszyn, powstają też inne narzędzia, dzięki którym można znacznie skrócić czas leczenia.

Chirurgiczny plaster przyspieszy łączenie tkanek

Naukowcy z MIT podzielili się ze światem informacją o kolejnym wynalazku mogącym zrewolucjonizować zabiegi medyczne. Jest nim chirurgiczny plaster opracowany do błyskawicznego łączenia ze sobą tkanek. Testy przeprowadzone na szczurach i świniach wykazały bardzo wysoką skuteczność wynalazku. Taśma w ciągu zaledwie pięciu sekund może ściśle związać tkanki takie jak płuca czy jelita.

Co jej w niej takiego niezwykłego? Naukowcy opracowując ją inspirowali się lepkim materiałem używanym przez pająki do chwytania zdobyczy przy dużej wilgotności. Klej pająka wykorzystuje naładowane polisacharydy, które wchłaniają wodę z powierzchni owada, niemal natychmiast tworząc małą, suchą łatę, do której przylega. Aby to skopiować zespół wykorzystał materiał, który wchłania wodę z tkanek, a następnie szybko wiąże je ze sobą. Taśma używa też żelatyny lub chitozanu, aby przetrwać w organizmie.

Naukowcy mają nadzieję, że chirurgiczny plaster może w przyszłości zastąpić tradycyjne szwy. Są one powszechnie stosowane, ale nie sprawdzają się dobrze w przypadku wszystkich tkanek i mogą powodować komplikacje. Zespół twierdzi, że każdego roku na całym świecie odbywa się 230 mln dużych operacji. Wiele z nich wymaga założenia szwów w celu zamknięcia rany, co może powodować napięcie w tkankach prowadzące do bólu, infekcji oraz blizn.

Tymczasem dwustronna taśma będzie w stanie temu zapobiec. Wynalazek może służyć do mocowania w tkankach medycznych implantów. Taśma działa też dużo szybciej niż obecnie stosowane kleje do tkanek, które na aktywację potrzebują kilku minut. Co więcej, klej może też kapać na inne części ciała.

Obecnie zespół współpracuje z lekarzami, by ustalić dodatkowe metody zastosowania wynalazku. W planach jest także więcej testów na modelach zwierząt, oceniających przydatność nowej taśmy. Tak więc zanim na rynku pojawią się gotowe plastry, minie jeszcze sporo czasu.

chirurgiczny plaster

Źródło

You may also like...