Ciekawy gadżet może wydłużyć zasięg elektrycznych aut

Naukowcy z Chin opracowali interesujący gadżet, który pomoże wydłużyć zasięg elektrycznych aut. Jest to specjalny koc, który latem chłodzi, zaś zimą podgrzewa baterie pojazdu.

Największą wadą elektrycznych aut jest wciąż ograniczony zasięg, który wymusza dokładne planowanie podróży. Istnieją jednak sposoby na jego zwiększenie, a jednym z nich jest zapewnienie akumulatorom odpowiednich warunków pracy. Nie jest bowiem tajemnicą, że baterie najlepiej pracują w określonym przedziale temperatur wynoszącym od 15 do 35 stopni Celsjusza. Kiedy więc auto stoi na mrozie lub na upale, jego zasięg może ulec zmniejszeniu.

Naukowcy z chińskiego Uniwersytetu Shanghai Jiao Tong opracowali więc specjalny koc służący do regulacji temperatury pojazdu i gwarantujący maksymalną wydajność baterii. Koc ma zewnętrzną warstwę wykonaną z krzemionki i azotku boru, która odbija ciepło i światło słoneczne. Natomiast wewnętrzna warstwa wykonana z aluminium zatrzymuje ciepło, aby utrzymać stałą temperaturę w samochodzie.

Podczas testów ustalono, że w upalny dzień koc może schłodzić pojazd o 8 stopni Celsjusza w porównaniu do temperatury zewnętrznej i ogrzać go o 7 stopni w czasie chłodnej nocy.

Jest to więc idealne rozwiązanie dla wszystkich właścicieli elektryków, którzy nie posiadają ogrzewanego garażu, zaś ich auto parkuje pod chmurką. Dzięki temu wsiadając rano do pracy, pojazd nie będzie już musiał samodzielnie rozgrzewać akumulatorów do odpowiedniej temperatury, wykorzystując zgromadzoną w nich energię i tym samym ograniczać zasięg.

Pomysłodawcy twierdzą jednak, że na razie nie są gotowi by wdrożyć swój wynalazek do seryjnej produkcji. Twierdzą, że potrzebne są jeszcze dodatkowe badania, by określić jak wielkie korzyści taka technologia może zapewnić w codziennym użytkowaniu pojazdu.

zasięg elektrycznych aut
Źródło: Shanghai Jiao Tong University, China

You may also like...