Crew Dragon wystartuje w pierwszy załogowy lot

W najbliższą środę odbędzie się start najnowszej kapsuły Crew Dragon firmy SpaceX. To historyczne wydarzenie, gdyż będzie to jej pierwszy załogowy lot.

Należąca do Elona Muska firma SpaceX, od kilku lat pracuje nad projektami związanymi z podbojem kosmosu. Udało się jej dotąd m.in., opracować rakiety wielokrotnego użytku, a także wysłać na Marsa samochód. Teraz amerykańskie przedsiębiorstwo zrealizuje kolejny krok, organizując pierwszą załogową misję swej najnowszej kapsuły Crew Dragon.

W zasadzie to nie sam start będzie historyczny, gdyż rakiety SpaceX startowały już w przestrzeń wielokrotnie. Najważniejszy będzie natomiast jej powrót. Firma Elona Muska dąży bowiem do tego, by podróże kosmiczne stały się tańsze, a przez to również powszechniejsze. Dlatego tak istotne jest pokazanie światu, że opracowana przez nią technologia nie tylko to umożliwi, ale też zapewni bezpieczeństwo astronautom.

NASA dała już dla tej misji zielone światło, przeprowadzając w zeszły piątek ostateczną ocenę. Wczoraj natomiast NASA oraz załoga kapsuły ubrana w kombinezony, przećwiczyła całą przedstartową sekwencję.

Kapsuła Crew Dragon zostanie wyniesiona na orbitę za pomocą rakiety Falcon 9, a na jej pokładzie znajdzie się dwójka astronautów. Start nastąpi z wyrzutni zlokalizowanej w Kosmicznym Centrum Kennedy’ego na Florydzie.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w tym roku powinniśmy zobaczyć znacznie więcej załogowych misji organizowanych przez SpaceX.

Crew Dragon

Źródło

You may also like...