DeepSeek ma poważną konkurencję, nowa AI kosztowała jedynie 30 dolarów

TinyZero to klon chińskiej sztucznej inteligencji DeepSeek, który kosztował jeszcze mniej niż oryginał. AI opracowana przez studentów z Uniwersytet w Berkeley, powstała za jedyne 30 dolarów.

Studenci z Uniwersytet w Berkeley podążyli ścieżką wytyczoną przez twórców DeepSeek i pokazali, że stworzenie sztucznej inteligencji wcale nie musi wymagać ogromnych nakładów finansowych. Opracowana przez nich technologia, będąca klonem chińskiego AI, kosztowała jedynie 30 dolarów.

DeepSeek ma jeszcze tańszego klona

Przez ostatnie lata sądziliśmy, że opracowanie sztucznej inteligencji wymaga gigantycznych nakładów finansowych, na jej szkolenie oraz procesory odpowiadające za jej działanie. Kłam tej tezie zadali Chińczycy, którzy wprowadzili na rynek własną AI porównywalną możliwościami z ChatGPT, stworzoną za ułamek jego ceny. To pokazało, że sztuczną inteligencję da się opracować za zdecydowanie mniejsze pieniądze. W tym kierunku poszli również studenci Uniwersytetu w Berkeley, którzy pokazali, że da się to zrobić jeszcze taniej. Ich technologia o nazwie TinyZero, powstała kosztem zaledwie 30 dolarów.

Oczywiście TinyZero różni się od DeepSeek, który ma znacznie większą bazę danych. Naukowcy z Berkley skupili się bowiem wyłącznie na „uczeniu się przez wzmacnianie”. Ich oprogramowanie nie opiera się więc na danych stworzonych przez ludzi, ponieważ AI jest w stanie jedynie weryfikować własne rozwiązania.

AI do prostych zadań

Ten system może generować długie łańcuchy myśli, lecz przetwarzanie zajmuje mu trochę więcej czasu. Nie jest to więc typowy asystent AI, gdyż rozwiązanie sprawdza się jedynie w przypadku prostych zadań matematycznych i programowania, ponieważ proces weryfikacji jest w tych przypadkach dość prosty. AI stopniowo dostosowuje swoją procedurę, aby znaleźć prawidłowe rozwiązanie, przy jak najmniejszej liczbie kroków.

Technologia dostępna jest na stronie GitHub, gdzie dostępny jest kod źródłowy oraz przykłady wykorzystania modelu. Twórcy udostępnili również wszystkie dane wykorzystywane przez AI.

Powyższy przykład pokazuje, że stworzenie sztucznej inteligencji wcale nie musi być kosztowne i czasochłonne. Oczywiście nie będzie tak zaawansowana jak duże modele językowe, ale do prostych zadań nadaje się idealnie.

You may also like...