Dyski SSD przestają być bezgłośne; nowy nośnik mocno hałasuje

Firma CFD Gaming wprowadza na rynek pierwsze dyski SSD, które nie jest już bezgłośne. Japoński producent wyposażył je bowiem w chłodzenie, które generuje całkiem spory hałas podczas pracy napędu.

Dyski SSD mają wiele zalet, takich jak niewielkie rozmiary oraz szybki transfer danych, ale ich największym atutem jest całkowicie bezgłośna praca. Nie mają bowiem żadnych elementów ruchomych, a więc nie hałasują jak tradycyjne dyski magnetyczne. Czasy cichej pracy komputerów mogą jednak należeć do przeszłości, gdyż takie nośniki zaczęły właśnie hałasować.

Dyski SSD nie są już bezgłośne

CFD Gaming wprowadziła na rynek pierwszy dysk SSD NVMe, kompatybilny z najnowszą wersją standardu PCI Express. Co prawda platforma jest obecna na rynku od ponad roku, lecz dotychczas producenci takich dysków nie spieszyli się z jej wykorzystaniem. Japońska firma jest więc pierwszą, która wprowadziła na rynek kompatybilny z nią nośnik danych. Pierwszy model ma pojemność 2 TB, ale producent twierdzi, że w przyszłości zaoferuje także większe wersje.

Tak duży i szybki nośnik musi jednak mieć odpowiednie chłodzenie, a zwykłe radiatory nie zdałyby egzaminu. Producent postanowił więc połączyć niewielki radiator z umieszczonym na nim wentylatorem. To rozwiązanie konieczne, by chronić nośnik przed przegrzaniem, jednak może nie spodobać się użytkownikom, gdyż generuje spory hałas.

Dyski SSD
Źródło: @momomo_us/Twitter

Jak pokazał @momomo_us, podczas testów prędkości nowy dysk SSD jest znacznie głośniejszy niż fabryczne chłodzenie procesora Intel Core i7-13700K. Musimy jednak pamiętać, że było to podczas testu symulującego intensywne użycie dysku, więc w czasie normalnego użytkowania może nie być aż tak głośny. Nie da się jednak wykluczyć, że podczas przenoszenia dużej ilości danych, czy też instalacji nowej gry, hałas może być spory.

Dyski SSD
Źródło: @momomo_us/Twitter

Szybki test w CrystalDiskMark potwierdza, że dysk może z łatwością przekroczyć prędkość sekwencyjnego odczytu i zapisu 10 GB/s. Jest ona dokładnie taka, jak obiecał producent. Należy jednak zauważyć, że mniejsza pojemność napędu będzie miała nieco niższe prędkości zapisu, wynoszące około 9,5 GB/s.

2 TB dysk CFD dostępny jest na rynku japońskim w przeliczeniu za około 385 dolarów. Gdybyście jednak szukali dysków SSD o innej pojemności, to w przystępnych cenach znajdziecie je na tej stronie. #reklama

You may also like...