Nowy elektrolit podniesie bezpieczeństwo baterii

Bateria do smartfona bywa niebezpieczna i może wybuchnąć w każdej chwili. Naukowcy opracowali jednak nowy elektrolit oparty na wodzie, który może zmniejszyć to ryzyko.

Baterie litowo-jonowe to bardzo niedopracowana technologia, która może zawieść w zasadzie w dowolnej chwili. Wystarczy fizyczne uszkodzenie, niewłaściwy prąd ładowania, czy wada produkcyjna i już zasilane nim urządzenie kończy żywot w kuli ognia. Naukowcy od lat pracują więc na poprawą bezpieczeństwa akumulatorów i właśnie osiągnęli na tym polu pewien przełom.

Badacze z Uniwersytetu Maryland opracowali nowy rodzaj baterii litowo-jonowych, zawierających elektrolit oparty na wodzie z dużą ilością soli, który nie eksploduje i może osiągnąć napięcie 4 V. Niestety na razie wynalazek nie jest na razie gotowy do komercyjnego użytku. Taka bateria jest bowiem w stanie wytrzymać tylko 70 cykli ładowania. Natomiast producenci akumulatorów chcieliby co najmniej 500 cykli.

Oczywiście to nie przekreśla wynalazku. Bateria jest bowiem na wczesnym etapie badań i kolejnym krokiem jej konstruktorów będzie wydłużenie jej żywota. A jeśli chcecie uzyskać więcej informacji na temat nowego wynalazku, to znajdziecie je w magazynie Joule.

Bateria do smartfona

Źródło: Theverge.com

You may also like...