Facebook znowu ukarany za skandal z Cambridge Analytica

Włosi nałożyli na portal Facebook grzywnę w wysokości 1 mln euro. Sprawa dotyczy skandalu z Cambridge Analytica i naruszenia prywatności użytkowników.

Choć skandal związany z Facebookiem oraz firmą Cambridge Analytica, miał miejsce kilka dobrych lat temu, to sprawa nadal nie jest zakończona. Przynajmniej we Włoszech, które z tego powodu nałożyły na amerykański portal grzywnę pieniężną.

Garante Privacy, oficjalny włoski organ zajmujący się ochroną danych, uznał amerykańską firmę winnym przestępstwa powiązanego z firmą analityczną. Agencja zarzuca serwisowi naruszenie włoskich przepisów dotyczących ochrony prywatności danych użytkowników. W związku z tym nałożyła na niego karę w wysokości 1 mln euro.

Przypomnę, ze sprawa dotyczy skandalu, który dotyczył ponad 87 mln osób z całego świata. Nielegalnie wykorzystano wówczas dane użytkowników serwisu społecznościowego, by przewidzieć wyniki prezydenckich wyborów w 2016 roku. Wśród nich były również dane 214 077 włoskich obywateli.

Dodam, że Facebooka ukarano już w marcu, kwotą 52 tys. euro. Garante Privacy udało się jednak cofnąć nadzwyczajne złagodzenie kary, ze względu na rozmiar bazy danych oraz sytuację materialną firmy. Pozwoliło to podwyższyć ją do miliona euro, co i tak dla tak ogromnego koncernu jest kwotą niezauważalną. Nie jest to bynajmniej pierwsza grzywna nałożona na portal w tej sprawie i z pewnością nie ostania. Możliwe, że wkrótce firma będzie musiała zapłacić większą karę, gdyż w marcu zeszłego roku sprawie zaczęła się przyglądać Unia Europejska.

Facebook

Źródło: Garanteprivacy.it

You may also like...