Firefox ostrzeże nas o ataku hakerskim

Użytkownicy przeglądarki Firefox będą mogli szybciej reagować na ataki hakerskie. Aplikacja powiadomi ich o próbie włamania na konto pocztowe.

Włamania hakerskie i kradzież danych, w ostatnich latach zdarzają się coraz częściej. Korzystamy bowiem z dużej liczby usług sieciowych, więc nasze dane stają się łakomym kąskiem dla cyberprzestępców. Ustrzeżenie się przed atakiem jest praktycznie niemożliwe, bo skoro nie udaje się to dużym koncernom, to zwykły użytkownik nie w starciu z hakerami żadnych szans.

Można jednak zminimalizować skutki ataku, jeśli w porę się o nim dowiemy. Firma Mozilla, twórca przeglądarki Firefox, postanowiła więc pomóc swym użytkownikom lepiej chronić ich konta pocztowe. W tym celu nawiązała współpracę z serwisem HaveIBeenPwned.com, będącym bazą danych zawierającą wykradzione przez hakerów emaile.

Dzięki tej współpracy, użytkownik nie będzie musiał ręcznie przeszukiwać bazy w celu sprawdzenia, czy znajduje się w niej jego email. Natychmiast dostanie bowiem powiadomienie, co umożliwi mu szybkie podjęcie działań, jak zmiana hasła, czy też włączenie dodatkowych zabezpieczeń.

Trzeba jednak jasno podkreślić, że nowa funkcja nie uchroni nas przed atakiem, lecz jedynie pozwoli zminimalizować straty. Ale dobre i to.

Firefox

Źródło: Mozilla.org

You may also like...