Funkcja Apple Watch 4 może prowadzić do aresztowania

Amerykańscy eksperci ostrzegają, że funkcja Apple Watch 4 wykrywająca upadek, może doprowadzić do aresztowania. Użytkownik w ten sposób zaprasza bowiem policję do swego domu.

Jedną z najciekawszych funkcji zaprezentowanego niedawno Apple Watch 4 jest wykrywanie upadku i automatyczne łączenie z numerem alarmowym. Choć działanie tej funkcji nie jest idealne i może czasem powodować błędne wskazania, to nie można zaprzeczyć, że taka opcja jest niezwykle przydatna. Szczególnie w przypadku osób starszych, które często żyją samotnie i w razie upadku nie będzie miał kto im pomóc.

Amerykańscy specjaliści od prawa karnego ostrzegają jednak, że korzystanie z nowej opcji może użytkownika zaprowadzić do więzienia. Zwłaszcza, gdy posiada w domu coś nielegalnego, np. kradziony towar, narkotyki lub broń. Połączenie się z numerem 911 daje policji prawo do przeszukania domu. Funkcjonariusze muszą bowiem sprawdzić mieszkanie, by znaleźć osobę potrzebującą pomocy. A przy okazji mogą znaleźć coś niezgodnego z prawem.

Tak uważa Elizabeth Joh, profesor prawa wykładająca na Uniwersytecie Kalifornia. Według niej, połączenie się z numerem 911 zaprasza policję do domu, umożliwiając wejście bez nakazu przeszukania. Wprawdzie 4 poprawka do konstytucji uniemożliwia przeszukanie domu bez wyraźnego powodu, jednak połączenie z numerem alarmowym całkowicie zmienia postać rzeczy.

Posiadacze zegarka, by w ustawieniach funkcji wykrywającej upadek powinni więc zmienić kontakt awaryjny. Zamiast numeru 911 mogą tam wpisać numer do rodziny lub przyjaciela, a wtedy unikną kłopotów. Oczywiście dotyczy to tylko osób, które mają coś na sumieniu.

Apple Watch 4

Źródło: Cultofmac.com

You may also like...