Ghost 4 pierwszym wojskowym dronem z własnym SI

Firma Anduril Industries zaprezentowała pierwszego wojskowego drona ze Sztuczną Inteligencją. Maszyna o nazwie Ghost 4, wykorzystuje SI do zwiadu oraz wspierania ataku.

Wojsko już od wielu lat wykorzystuje drony, które służą do działań zwiadowczych oraz ofensywnych. Dotychczas jednak wszystkie bojowe maszyny były sterowane przez żywych pilotów, którzy kontrolowali je zdalnie oraz wybierali cele do ataku. Wkrótce jednak staną się zbędni, gdyż do użytku wejdą niebawem bezzałogowce wyposażone we własną Sztuczną Inteligencję.

Wbrew pozorom wcale nie jest to odległa przyszłość, gdyż takie maszyny istnieją już teraz Jedną z nich o nazwie Ghost 4 zaprezentowała właśnie firma Anduril Industries. Założycielem przedsiębiorstwa jest Palmer Luckey, wynalazca Oculus Rifta, który od jakiegoś czasu działa w sektorze obronności. Bezzałogowiec dysponujący własnym SI może nie tylko samodzielnie wykonywać misje zwiadowcze, ale również pomaga atakować cele.

Sprzęt ma długość około 2 metrów, ale można go nosić w plecaku, a zaprojektowano go w taki sposób, by oparła się silnemu wiatrowi. Jeśli pozbawimy go większości akcesoriów, jego masa spadnie do około 17 kg, co ułatwi przenoszenie sprzętu. Wbudowane baterie zapewniają natomiast do 100 minut lotu, który może odbywać się w pełni autonomicznie.

Drona można również zaprogramować aby zachowywał ciszę radiową. Dzięki czemu może bez wykrycia śledzić cel lub obserwować lokalizację, bez ryzyka wykrycia jego sygnału przez przeciwnika. Dane przekaże bowiem dopiero po powrocie do bazy. Ghost 4 potrafi również latać w roju, więc jeśli wróg go wykryje lub zakłóci sygnał, wówczas dane trafią do pobliskiej maszyny, która dostarczy je dowództwu. Maszyna może też zakłócać sensory wroga oraz wysyłać informacje o celu do nadlatujących rakiet.

Ghost 4

Źródło

You may also like...