Google chce nas nauczyć skutecznego wykrywania phisingu

Koncern Google zamierza nauczyć użytkowników jak skutecznie wykrywać phising. Na swym blogu przygotował więc obszerny artykuł na ten temat.

Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach największym zagrożeniem nie są wirusy, czy malware, lecz phising. Złośliwy kod jest bowiem coraz skuteczniej wykrywany przez oprogramowanie antywirusowe. Przestępcy często celują więc w najsłabsze ogniwo zabezpieczeń, czyli użytkownika.

O tym jak skuteczny jest phising, świadczy sytuacja z naszego rodzimego podwórka. Jakiś czas temu jeden z urzędów marszałkowskich, przelał bowiem oszustom kilka milionów złotych. Przestępcy podszyli się bowiem pod wykonawców jednej z inwestycji drogowych, informując rzekomo o zmianie konta bankowego. Phising staje się coraz większym zagrożeniem, gdyż ludzie nie są w stanie go rozpoznać i samodzielnie oddają oszustom hasła i loginy do różnego rodzaju usług, a nawet przesyłają pieniądze.

Google postanowiło więc wyedukować użytkowników w tej kwestii, a zajął się tym oddział Jigsaw należący do koncernu Alphabet. Na swym blogu opublikował artykuł dotyczący tego rodzaju oszustwa. Opisuje wszystkie formy tego rodzaju ataku, a także uczy w jaki sposób można się przed nimi chronić. Na blogu znajdziemy również quiz, który pozwala nam ocenić czy jesteśmy w stanie rozpoznać tego typu emaile.

Strona rozkłada również na czynniki pierwsze emaile od oszustów, aby lepiej wyjaśnić w jaki sposób można sprawdzić czy opublikowane w nich linki są prawdziwe. Jeżeli więc chcielibyście skuteczniej bronić się przed oszustami próbującymi wyłudzić od Was hasła i loginy, warto zajrzeć na powyższą stronę. Być może pozwoli to w przyszłości oszczędzić mnóstwa kłopotów.

phising

Źródło: Medium.com

You may also like...