Google Play Store wprowadzi abonament na aplikacje?

Google Play Store może wkrótce wprowadzić nową usługę abonamentową. W ramach comiesięcznej opłaty zapewni użytkownikom dostęp do aplikacji premium.

Cyfrowy sklep z aplikacjami na Androida, funkcjonuje obecnie w oparciu o standardowy model biznesowy. Użytkownik płaci więc jednorazową opłatę za interesujące go aplikacje, a następnie może z nich korzystać ile chce. Ostatnio jednak coraz popularniejsze stają się usługi subskrypcyjne, w ramach których za dostęp do oferty musimy uiszczać comiesięczną opłatę.

W taki sposób oferowana jest muzyka, filmy i seriale, jak również gry wideo na konsole i pecety. Być może podobny model biznesowy zostanie w niedalekiej przyszłości wprowadzony także w przypadku aplikacji mobilnych, dostępnych w sklepie Google Play Store. Specjaliści z XDA odkryli w nim bowiem wzmiankę o nowej usłudze o nazwie Play Pass. Zważywszy na nazewnictwo, może to oznaczać, że koncern z Mountain View bada pomysł stworzenia usługi subskrypcyjnej. Nowy serwis prawdopodobnie oferowałby użytkownikom dostęp do aplikacji premium oraz gier, w zamian za stałą miesięczną opłatę.

Oczywiście szczegółów funkcjonowania nowej usługi na razie nie podano. Zaskoczenie nie powinno być jednak zbyt duże. Google od dawna zastanawia się w jaki sposób zwiększyć przychody z cyfrowego sklepu. Tymczasem subskrypcja zamiast jednorazowej opłaty za zakupiony program, zapewniłaby koncernowi stały dopływ gotówki.

Takie rozwiązanie byłoby też korzystne dla producentów aplikacji, a tym samym również ich użytkowników. Deweloperzy mając stały dochód, byliby bardziej skłonni do wyposażania swych produktów w nowe funkcje oraz wypuszczania regularnych poprawek.

Google Play Store

Źródło: Xda-developers.com

You may also like...