Google chce przekształcić smartfony w komputery, Android 15 dostanie ulepszony tryb pulpitu
Google chce znacznie rozszerzyć funkcjonalność trybu pulpitu, dostępnego w mobilnym systemie operacyjny. Android 15 zaoferuje więc znacznie więcej możliwości w zakresie zarządzania oknami.
Smartfony to w zasadzie małe, poręczne komputery i coraz więcej osób używa do typowej pracy, takiej jak edycja tekstu oraz dokumentów. Google od pewnego czasu stara się to użytkownikom ułatwić, dlatego w systemie Android 10 wprowadzono tryb pulpitu, który miał sprawić, że praca na smartfonach stanie się równie wygodna jak na komputerze.
Android 15 dostanie ulepszony tryb pulpitu
Początkowo opcja była jednak mocno ograniczona. Dopiero w systemie Android 13, wprowadzonym na rynek pod koniec 2022 roku, zwiększono nieco jej możliwości. Google po cichu ją dopracowało, aby stała się bardziej przyjazna użytkownikom, a skupiono się przede wszystkim na zarządzaniu oknami.
Zmodyfikowano więc sposób obsługi wyświetlania i kontrolowania wielu aplikacji na Androida, wyświetlanych na ekranie. Obecnie urządzenie potrafi już wyświetlać dwie aplikacje na podzielonym ekranie. Jest to krok w dobrym kierunku, ale funkcjonalność systemu w tym zakresie, nadal mocno odstaje od systemów operacyjnych komputerów PC.
Więcej możliwości zarządzania oknami aplikacji
Google zamierza więc jeszcze bardziej ulepszyć tryb pulpitu, a zmiany te ujrzymy już w systemie Android 15. Jak widać na poniższym filmie przygotowanym przez serwis Android Authority, w każdej aplikacji pełnoekranowej, pojawi się specjalny uchwyt. Daje on dostęp do nowego menu, umożliwiającego zarządzanie oknem aplikacji, pozwalając otworzyć ją w trybie pełnoekranowym, w trybie podzielonego ekranu lub dowolnym. Po przejściu do tego ostatniego, aplikacja zyskuje pasek tytułu, zawierający jej nazwę oraz ikonę. Jest także rozwijane menu, dzięki któremu można zmienić tryb i zmaksymalizować lub zamknąć okno aplikacji. Co więcej, okno można dowolnie przesuwać i zmieniać jego rozmiar na ekranie.
Okna można swobodnie przeciągnąć do lewej lub prawej krawędzi ekranu. Gdy aplikacja wyświetli się na pełnym ekranie, można wówczas przeciągać ją, aby szybko zmienić rozmiar okna lub włączyć podzielony ekran.
Powyższe zmiany z pewnością docenią wszyscy, którzy wykorzystują swoje smartfony do pracy. Większe możliwości w zakresie zarządzania oknami, ich rozmiarem oraz pozycją na ekranie, niewątpliwie będą bardzo przydatne. Oczywiście zanim Android funkcjonalnością dorówna systemom operacyjnym dla komputerów stacjonarnych, minie jeszcze sporo czasu. Jest to jednak krok w dobrym kierunku i pozostaje mieć nadzieję, że Google nadal będzie pracować nad ulepszaniem trybu pulpitu.
Technogadżet w liczbach