Google uczyni system Android bardziej bezpiecznym
Google pracuje nad sposobem wzmocnienia zabezpieczeń systemu Android. Mają one zapewnić użytkownikom smartfonów jeszcze lepszą ochronę przed cyberzagrożeniami.
Nie da się zaprzeczyć, że system Android już dawno przestał być bezpieczny i hakerzy co chwila infekują smartfony złośliwym oprogramowaniem. Nie pomaga nawet system Play Protect, który w założeniach miał efektywnie chronić sprzęt, gdyż hakerzy nauczyli się go omijać. Co chwila słyszymy więc o wykryciu w Play Store aplikacji zainfekowanych różnymi malware. Google zamierza to zmienić i na swym blogu donosi o pracach nad nowym sposobem zwiększenia ochrony sprzętu.
Android stanie się bezpieczniejszy
Obecnie wszystkie urządzenia z Androidem działają w oparciu o wielordzeniowe procesory zwane SoC. Wyposażono je w dodatkowe układy wyspecjalizowane w przetwarzaniu obrazów i wideo, zapewnieniu bezpieczeństwa, a także komunikacji komórkowej, a zarządza nimi oprogramowanie układowe. Hakerzy jednak często atakują tę część oprogramowania, wyszukując błędy i luki w zabezpieczeniach, które mogą wykorzystać. Takie ataki mają szczególne znaczenie dla firm takich jak Google, które muszą koordynować działania z dużą liczbą partnerów OEM w celu dystrybucji poprawek bezpieczeństwa.
Google chce to zmienić i zamierza zastosować wielokierunkowe podejście, pozwalające wzmocnić bezpieczeństwo. Jego częścią będzie mechanizm ochrony w postaci kompilatorów pozwalających wykryć problemy z bezpieczeństwem już na wczesnym etapie procesu tworzenia oprogramowania. Koncern planuje też współpracę z partnerami w celu dodania funkcji bezpieczeństwa na poziomie firmware’u. Mają zapobiegać wszelkim krytycznym błędom pamięci i zawierać mechanizm zerowania stron pamięci, zanim będą przydzielone przez aplikację. Na koniec firma zastosuje szereg środków zaradczych mających na celu utrudnienie hakerom wykorzystywania nieznanych błędów.
Niestety pomysł ma jedną dość istotną wadę. Spowoduje bowiem spadek wydajności sprzętu, ponieważ nie wszystkie elementy układów SoC mają te same zasoby. Może to więc oznaczać, że nowe mechanizmy ochrony spowolnią nasze smartfony. Google przyznaje, że rozwiązanie tego problemu będzie stanowiło ogromne wyzwanie. Zapewnia jednak, że odpowiednia optymalizacja pomoże osiągnąć równowagę między wydajnością a bezpieczeństwem.
Poważnym problemem dla bezpieczeństwa, jest także duża fragmentacja systemu. Wprawdzie firma włożyła wiele pracy w napisanie od nowa kodu w Androidzie od wersji 12, jednak adopcja przez użytkowników jest stosunkowo powolna. W użyciu jest wciąż wiele starszych wersji systemu, które nie są odpowiednio zabezpieczone. Odrębną kwestią jest również to, że hakerzy z łatwością pokonują zabezpieczenia za pomocą skradzionych certyfikatów.
Zapewnienie użytkownikom lepszej ochrony będzie więc z pewnością bardzo trudne i Google musi włożyć wiele pracy w realizację tego celu.
Technogadżet w liczbach