Google ułatwi instalację paneli słonecznych

Ogniwa słoneczne są coraz częściej wykorzystywanym sposobem na obniżenie rachunków za energię. Niestety nie wszędzie będą tak samo efektywne, więc najpierw trzeba wykonać wiele obliczeń i sprawdzić poziom nasłonecznienia dachu, by nie wtopić dużych pieniędzy. Pomoże w tym projekt Google o nazwie Project Sunroof.

Rosnący poziom zanieczyszczeń powietrza wymusza na rządach promowanie zielonej energii. Najpopularniejszą metodą produkcji prądu są panele fotowoltaniczne, takie jak kosztujący 657 zł 200 W panel Ulicasolar, dzięki którym możemy częściowo obniżyć rachunki za prąd. Niestety nie każdym miejscu świata będą produkować tyle samo energii, gdyż ich wydajność zależy do wielu czynników, takich jak ustawienie budynku, kąt nachylenia dachu, czy też jego lokalizacja, od której zależy liczba słonecznych dni w roku.

Zanim zainstalujemy panele należy to wszystko wziąć pod uwagę, czyli zrobić bardzo dokładne rozeznanie i wszystko policzyć. Project Sunroof to narzędzie, które ocali nas przed tą żmudną pracą. Koncern z Mountain View uruchomił właśnie zupełnie nową stronę, gdzie każdy miłośnik fotowoltaniki może sprawdzić, czy instalacja ogniw na dachu jego budynku będzie opłacalna. Na podstawie satelitarnych zdjęć domu wszystko zostanie dokładnie obliczone, łącznie z kwotą oszczędności, na które możemy liczyć.

Strona dopiero wystartowała, więc Polski tam na razie nie ma. Z czasem jednak Google będzie dodawać kolejne rejony świata i wówczas będzie można sprawdzić to również u siebie.

Źródło: Google.com

You may also like...