Google zredukuje rozmiary aktualizacji

Już niedługo aktualizując nasz smartfon z Androidem nie będziemy musieli przejmować się ubywającym pakietem danych. Google znalazło sposób na zmniejszenie rozmiaru plików aż o 65 procent.

Spora część użytkowników smartfonów z Androidem, w jego ustawieniach ma wybrano, że aktualizacje systemu oraz aplikacji dokonywane są tylko wówczas, gdy korzystamy z połączenia WiFi, zamiast internetu mobilnego.To dość powszechna praktyka, gdyż wielu operatorów oferuje internet mobilny z ograniczeniami ilości pobieranych danych i słono sobie liczy za przekroczenie limitów. Tymczasem aktualizacje systemowe potrafią mieć często nawet 2 GB, nie mówiąc już o aktualizacjach dla poszczególnych aplikacji, które mamy zainstalowane w pamięci naszego sprzętu.

Google opracowało jednak technologię, dzięki której nie będziemy musieli nerwowo zerkać na licznik pobranych danych w czasie instalowania aktualizacji naszego oprogramowania. Internetowy gigant stworzył bowiem zupełnie nową metodę kompresji aktualizacji.

Metoda opisana na oficjalnym blogu deweloperów Androida, przy pomocy kilku zaawansowanych sztuczek, potrafi zmniejszyć rozmiar aktualizacji o 65%.Ma ona jednak pewne wady, ponieważ znacznie wydłuża czas samej instalacji plików. Jeśli rozmiar patcha zostanie zmniejszony o połowę, wówczas czas potrzebny na jego zainstalowanie podwaja się.

Google na razie planuje wykorzystać tę metodę tylko w przypadku automatycznych aktualizacji, które będą wykonywane w tle. Chodzi o to, by użytkownik nie musiał czekać, aż wszystkie pobrane pliki zainstalują się w jego sprzęcie. Aktualizacje będą się więc odbywać np. w momencie gdy na noc podłączamy telefon do ładowarki.

Źródło: Android-developers.blogspot.my

You may also like...