HoloFlex: elastyczny smartfon z holograficznym ekranem

Samsung zapowiedział niedawno, że swój pierwszy elastyczny smartfon wprowadzi na rynek już w przyszłym roku. Już teraz możemy jednak podziwiać HoloFlex, pierwszy na świecie elastyczny smartfon z holograficznym wyświetlaczem.

HoloFlex jest prototypem smartfona, którego najważniejszym element, czyli elastyczny wyświetlacz holograficzny, został opracowany przez zespół naukowców z Queen University.Sprzęt jest na razie na bardzo wczesnym etapie rozwoju i bardzo daleko mu do gotowego produktu, który będzie można kupić w sklepie. Ekran ma bowiem rozdzielczość zaledwie 160 x 104 pikseli i choć jego holograficzne możliwości nie są dziś niczym nowym, gdyż podobny efekt zapewnia Amazon Fire Phone i to w znacznie wyższej rozdzielczości, to czymś zupełnie innym jest fakt, że wyświetlacz jest elastyczny. Można go wyginać, co daje zupełnie nowe możliwości, umożliwiając m.in. oglądanie wyświetlanego na ekranie przedmiotu z różnych kątów.

Od strony technicznej mamy tu do czynienia z elastycznym ekranem OLED o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli, jednak obrazy są na nim renderowane w okrągłych blokach o 12-pikselowej szerokości i wyświetlane przez drukowane soczewki 3D, których jest łącznie 16 000. W ten sposób ekran tworzy stereoskopowy obraz.

Reszta wyposażenia tego niezwykłego smartfona to 1,5 GHz procesor Snapdragon 810 z jednostką graficzną Adreno 430, 2 GB RAM’u oraz Android 5.1

HoloFlex jest niewątpliwie bardzo interesującą nowinką technologiczną, ale na razie zastosowana w nim technologia, ma zbyt małe możliwości, by nadawać się do pełnej komercjalizacji.

Źródło: Phonearena.comYou may also like...