Implant dla diabetyków zastąpi zastrzyki insulinowe

Dzięki badaczom z Rice University, diabetycy nie będą musieli w przyszłości robić zastrzyków z insuliny. Wystarczy specjalny implant, który będzie ją samodzielnie produkował.

Cukrzyca jest jedną z najpoważniejszych współczesnych chorób cywilizacyjnych, na którą na całym świecie cierpi około 500 mln osób. Schodzenie te ma kilka odmian, a jedną z powszechniejszych jest cukrzyca typu 1. Wynika ona z bezwzględnego niedoboru insuliny, której trzustka nie potrafi produkować i wymaga podawania insuliny w postaci zastrzyków podskórnych.

Implant produkujący insulinę

Robienie zastrzyków jest jednak dość uciążliwe dla pacjenta, dlatego niektórzy decydują się na pompy insulinowe, które dostarczają organizmowi dawkę insuliny. Są to jednak urządzenia dość drogie (około 8-10 tys. zł), więc nie każdy może z nich korzystać.

Dzięki wysiłkom naukowców z Rice University, być może w przyszłości nie będzie to jednak konieczne. Bioinżynierowie opracowali bowiem specjalny implant dla chorych na cukrzycę typu 1, który produkuje insulinę. Naukowcy pracowali nad tym projektem przez ponad 10 lat, a przełom w badaniach zawdzięczają 3-letniej współpracy z naukowcami z Fundacją Badań nad Cukrzycą Nieletnich.

Badacze do stworzenia implantu wykorzystali komórki beta wytwarzające insulinę, pochodzące z komórek macierzystych. Powstałe urządzenie jest zdolne do wykrywania i regulowania poziomu glukozy we krwi, poprzez reagowanie odpowiednią ilością insuliny przez określony czas.

Celem naukowców jest udowodnienie, że ich implant może prawidłowo regulować poziom glukozy we krwi u myszy z cukrzycą, przez co najmniej sześć miesięcy. Muszą więc stworzyć komórki beta zdolne do szybkiego reagowania na zmiany poziomu glukozy we krwi. Idealnie byłoby, gdyby komórki produkujące insulinę znajdowały się nie więcej niż 100 mikronów od naczynia krwionośnego. Aby to osiągnąć wykorzystano połączenie wstępnego unaczynienia poprzez zaawansowane biodrukowanie 3D i przebudowę naczyń krwionośnych gospodarza.

Nadzieja dla cukrzyków

Takie połączenie daje każdemu implantowi kilka możliwości integracji z organizmem pacjenta. Komórki w implancie, które wytwarzają insulinę, będą chronione preparatem hydrożelowym. Chroni on je przed atakami ze strony układu odpornościowego organizmu, a jednocześnie umożliwia przepuszczanie składników odżywczych oraz insuliny.

Naturalnie droga do gotowego implantu jest jeszcze bardzo daleka, gdyż projekt wciąż wymaga wielu badań. Daje to jednak wszystkim diabetykom nadzieję na poprawę jakości życia.

implant

Źródło

You may also like...