Implant mózgu pomoże sparaliżowanym pisać za pomocą umysłu
Naukowcy z Uniwersytetu Stanford opracowali niezwykły implant mózgu. Dzięki niemu osoby sparaliżowane będą mogły pisać, wykorzystując w tym celu własny umysł.
Współczesna medycyna nie jest na razie w stanie pomóc osobom sparaliżowanym i przywrócić im dawną sprawność. Mogą im jednak pomóc zdobycze nowoczesnej technologii, które być może wkrótce poprawią jakość ich życia, zapewniając więcej samodzielności.
Jedną z takich nowinek technologicznych dla osób sparaliżowanych, stworzył zespół naukowców z Uniwersytetu Stanforda. Opracowano tam nowoczesny implant mózgu, dzięki któremu taki pacjent może znacznie łatwiej komunikować się z ludźmi. Wszczepiony w głowę, pozwala bowiem pisać za pomocą umysłu.
Nowa technika wykorzystuje komputer do przekształcania sygnałów generowanych w mózgu, wykorzystywanych normalnie do pisania. SI przekształca następnie te sygnały na tekst prezentowany na ekranie.
Wynalazek przetestowano we współpracy z 65-letnim mężczyzną, który w 2007 roku miał wypadek, w wyniku którego doznał urazu rdzenia kręgowego. Uszkodzenie spowodowało paraliż od szyi w dół, więc pacjent nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować.
Badacze umieścili w jego mózgu dwa implanty zlokalizowane w korze ruchowej, która odpowiada za kontrolowanie ruchu. Poinstruowali go również, aby wyobraził sobie, że pisze długopisem po kartce papieru. Następnie chipy mózgowe wysłały jego sygnał neuronowy przez przewody do komputera. Tam algorytm sztucznej inteligencji zasadniczo dokonał transkrypcji jego “pisma myślowego” poprzez dekodowanie ruchu dłoni i palców.
W rezultacie pacjent był w stanie pisać z prędkością 18 słów na minutę, przy 94,1-procentowej dokładności. To całkiem niezły wynik, gdyż dla porównania w pełni sprawna osoba w podobnym wieku, podczas pisania na smartfonie osiąga wynik 23 słów na minutę.
Naukowcy uważają, że nowy wynalazek pomoże pacjentom z urazami rdzenia kręgowego w szybszej i skuteczniejszej komunikacji. Zanim jednak trafi on na rynek, minie jeszcze sporo czasu, gdyż implant jest nadal we wczesnej fazie rozwoju. Na razie zespół zamierza przeprowadzić więcej prób dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa technologii.
Technogadżet w liczbach