Inteligentny głośnik można przejąć promieniem lasera

Grupa ekspertów odkryła poważną lukę w urządzeniach takich jak Amazon Echo, czy Google Home. Inteligentny głośnik można przejąć przy pomocy lasera.

Inteligentne głośniki wydają się całkiem użytecznym sprzętem, choć czasem ich zastosowanie może wykraczać ponad to co przewidział producent. Przykładem takich sytuacji jest powołanie Alexy współpracującej z głośnikiem Amazon Home, na świadka w sprawie o morderstwo (https://technogadzet.pl/alexa-morderstwo-swiadek/).

Wiele osób ma jednak obawy dotyczące tego sprzętu, związane z prywatnością. Nie jest bowiem tajemnicą, że głośniki nagrywają użytkowników, od czego ich producenci niedawno się przyznali. Obawy te mogą być jednak uzasadnione, gdyż grupa ekspertów odkryła w nich dość poważną lukę. Z opublikowanych dokumentów wynika, że przy pomocy promienia lasera można przejąć nad nimi kontrolę.

Chodzi o to, że mikrofony zainstalowane w tym sprzęcie są na tyle czułe, że wykrywają promień lasera jako dźwięk. Przy pomocy światła można więc wydawać im komendy w taki sam sposób jak za pomocą głosu. Oczywiście atak nie jest tak łatwy do wykonania, gdyż przestępca który chciałby go dokonać, musiałby mieć widok na sprzęt w prostej linii. Inaczej nie byłby w stanie przesłać mu komend za pomocą lasera.

Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę fakt, że takie głośniki służą do kontrolowania systemów inteligentnego domu, to sprawa robi się poważna. Przestępca mógłby bowiem nakazać mu odblokowanie elektronicznego zamka do drzwi lub deaktywację systemu alarmowego. Pozwoliłoby to dokonać włamania do domu.

Nie wiemy na razie czy jest to luka, którą producenci sprzętu będą w stanie szybko załatać. Raczej nie będzie to łatwe, gdyż zapewne wymagałoby obniżenia czułości mikrofonów. A wówczas taki inteligentny głośnik mógłby działać dużo gorzej.

Inteligentny głośnik

Źródło

You may also like...