Inteligentny opatrunek sterowany ze smartfona

Zespół naukowców z Uniwersytetu Connecticut opracował zupełnie nowy, inteligentny opatrunek. Współpracując ze smartfonem potrafi odpowiednio dawkować leki.

Z roku na rok pojawia się coraz więcej nowinek technologicznych związanych z medycyną. Roboty operują już pacjentów, zaś smartfony i urządzenia noszone, stają się powoli narzędziami diagnostycznymi ułatwiającymi wykrywanie schorzeń. Teraz nowoczesna technologia wkracza również do opatrunków.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Connecticut stworzył inteligentny opatrunek z systemem bezprzewodowej komunikacji. Łączy się on ze smartfonem, umożliwiając precyzyjne dawkowanie medykamentów. Wyposażono go bowiem w niewielkie igły, które są zdalnie sterowanie i dostarczają leki wprost do organizmu pacjenta, bez konieczności wizyty u lekarza. Nowa technologia może więc przydać się szczególnie w przypadku ran trudnych w leczeniu, a jej największą zaletą jest to, że opatrunku nie trzeba nieustannie zmieniać.

Konstruktorzy twierdzą, że bandaż może dostarczać leki przy minimalnej inwazyjności. Zespół podkreśla również, że metoda jest bardziej skuteczna w zamykaniu ran i odrastaniu włosów w porównaniu z miejscowym podawaniem leków.

Wynalazek przetestowano już na laboratoryjnych myszach z uszkodzeniami skóry w pełnej grubości. Badanie wykazało, że skóra myszy w pełni się zagoiła i to bez żadnych blizn. Technologia może być też niezwykle przydatna w przypadku cukrzyków, którym rany goją się dłużej niż u zdrowych osób. Nowy opatrunek znacznie to przyspieszy.

Nowy bandaż może zastąpić istniejące systemy opieki i zmniejszyć problemy z ranami przewlekłymi oraz zmienić sposób leczenia ran cukrzycowych. Źle leczone rany cukrzycowe mogą bowiem powodować konieczność amputacji kończyn, co prowadzi do obniżenia jakości życia.

inteligentny opatrunek

Źródło

You may also like...