Jaguar opracował automatyczne drzwi. Pomogą niepełnosprawnym korzystać z auta

Koncern Jaguar zaprezentował prototyp automatycznie otwieranych drzwi do samochodu. Nowa technologia pomoże korzystać z auta osobom niepełnosprawnym.

Wprawdzie pojazdy są obecnie coraz lepiej przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, to wciąż istnieje kilka przeszkód do pokonania. Jedną z nich jest wejście do środka auta, a w szczególności otwarcie drzwi. Nie jest to takie łatwe dla osób z ograniczoną zdolnością ruchu, szczególnie w przypadku dużych SUV’ów. Jaguar chce więc ułatwić im życie i opracował drzwi otwierane automatyczne, gdy tylko kierowca zbliży się do pojazdu.

Firma testuje obecnie prototyp takich drzwi w modelu Range Rover Sport. Wyposażono go w specjalne sensory ruchu oraz bezkluczykowy dostęp do pojazdu. Gdy tylko auto wykryje zbliżającego się kierowcę, wówczas automatycznie otwiera drzwi. Kiedy osoba wsiądzie już do środka, drzwi można zamknąć przyciskiem na desce rozdzielczej. Nie trzeba więc sięgać do klamki i przyciągać je do siebie. Gdy natomiast wysiądziemy z pojazdu, drzwi zamkną się za na nami automatycznie.

Oczywiście technologia została w taki sposób zaprojektowana, by drzwi nie uszkodziły się uderzając w jakąś przeszkodę. Wbudowany w nie radar wykrywa więc lampy, znaki czy inne przeszkody i zatrzymuje otwieranie zapobiegając uderzeniu.

Warto dodać, że w rozwoju tej technologii pomaga firmie Mark Ormrod, żołnierz Royal Marine, który w Afganistanie utracił kilka kończyn. Jaguar ma nadzieję, że w przyszłości technologia trafi do wszystkich pojazdów, pomagając nie tylko niepełnosprawnym. Może bowiem przydać się również pozostałym użytkownikom, mającym ręce zajęte np., niesionym dzieckiem lub dużymi torbami.

Jaguar

Źródło: Jaguarlandrover.com

You may also like...